Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Astronoomid Helle ja Jaak Jaaniste said elutööpreemia

ERR
ERR
Teaduse populariseerimise elutööpreemia said astronoomid Helle ja Jaak Jaaniste, kes ütlevad, et nende töö pole veel lõppenud ning nad kavatsevad teaduse rahva hulka toomisega tegeleda aktiivselt ka edasipidi.
Kogu saal tõusis austusest püsti, kui astronoomid Helle ja Jaak Jaaniste läksid Tiiu Silla nimelisele elutööd tunnustavale auhinnale järele. Kahepeale kokku on nad panustanud astronoomia populariseerimisse 60 aastat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tagasiside nende poolt, kellega me töötame, kellele me töötame, annab nii palju jõudu, lõpmata palju jõudu," põhjendas Helle Jaaniste, kuidas tal on olnud jaksu kogu aeg ühe asjaga tegelda.

"Ega me tegeleme ikka mõne teise asjaga ka vahepeal puhkuseks," lisas Jaak Jaaniste. "Astronoomia on kutsumus ja öeldakse, et kõiki teisi asju võib teha, aga astronoomiat peab tegema".

Just tänu Jaaniste perekonnale on Eesti harrastusastronoomia heal järjel ning nad olnud taasiseseisvunud Eestis Tartu tähetorni alustalad. Jaak Jaaniste oli üks kolmest Ahhaa keskuse rajamise mõtte algatanud füüsikust ning Helle Jaaniste mõtles välja keskuse nime.

"See on ju maha spikerdatud. Esiteks soomlased spikerdasid maha väga vanast ajast Heureka ja mina spikerdasin siis Heurekast. See tähendab ju Ahhaa, nüüd ma sain teada," selgitas Helle Jaaniste.

Jaanisted rühivad ikka jõudsalt edasi tööd teha ja tahavad anda välja "Täheatlase" uue trüki. "Ega meie töö pole lõppenud, ega nüüd ei ole see populariseerimine valmis," lausus Helle Jaaniste.

Samas tõdeb abielupaar, et rahva üldine informeeritus teaduse teemadel pole väga kõrge.

Eesti Teadusagentuuri teaduse populariseerimise osakonna juhataja Terje Tuisk ütleb, et viimastel aastatel tegeldakse teaduse populariseerimisega märksa rohkem, kuid arenguruumi veel on.

"Huvi tekitamisest peaks jõudma huvi süstemaatilise arendamiseni. Näiteks huvitegevuse ja huvikoolides toimuva kaudu. Sellist loodusteaduste ja üldse teadusalast huvitegevust on meil suhteliselt vähe," nentis Tuisk.

Igal aastal väljaantavaid riiklikke teaduse populariseerimise auhindu jagati kuues kategoorias. Preemia said ka näiteks Saaremaa õpetaja Indrek Peil ja teadussaate "Kukkuv õun" saatejuht Margus Maidla.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: