Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaugloetav elektriarvesti ajab paljudel närvi mustaks

Autor/allikas: ERR
Paljud tarbijatel on pahameelt tekitanud uued kaugloetavad elektriarvestid, mille paigalduse järel on elektriarved hüppeliselt kasvatanud. Elektrilevi leiab aga, et probleemi pole.
Viimasel ajal on ETV postkastidesse saabunud järjest enam kirju, kus inimesed kurdavad oma probleeme seoses kaugloetavate arvestitega. Ehkki ametlike lubaduste järgi võiks selline arvesti muuta elektriarve odavamaks, on mitmed tarbijad andnud märku, et neil on juhtunud vastupidi - arved on kõvasti kasvanud.

Üks Tallinnas elav mees teatas, et tema kodule pandi kaugloetav arvesti selle aasta juunis. Augustis läks masin aga "lolliks", kahe nädalaga hüppas elektri tarbimine 450 kW-lt 5000 kW peale. Tulemus on see, et Eesti Energia on mehele esitanud arve summas 789 eurot augustikuise ja septembrikuise tarbimise, arvesti nn sõltumatu ekspertiisi ja elektriinseneri külaskäigu eest. Arve pärast jageleb mees elektrifirmaga tänaseni.

Elektrilevi kauglugemise programmi juht Mait Rahi rääkis "Terevisioonis", et kaugloetavate arvestite rikki minekut ei saa välistada. Tema sõnul näitab statistika, et tänavu on seoses arvestitega pöördutud Elektrilevi poole 163 korral, neist vaid 20 on seotud uute arvestitega.

Rahi sõnul nii suuri vahesid arvetes, nagu eespool kirjeldatud juhul, pole olnud, enamasti võivad arved erineda kuni poolteist korda.

"Tihtipeale osutub arvesti korras olevaks, pöördumise põhjus on reeglina see, et tegelikult on muutunud tarbimisharjumus, näiteks sügisel on selline pöörudmiste kasv paratamatu. Ei hinnata näiteks seda, kui palju üks või teine elektriseade tarbib. Näiteks suvemajades põrandaküte ununeb sisse," rääkis Rahi.

Ta selgitas, et uut tüüpi arvestite paigaldusest pole võimalik tarbijal loobuda. "Arvestid kuuluvad võrguettevõttele Eestis ja meil on seaduslik kohustus paigaldada arvestid, mis vastavad nõüuetele. Alates 1. jaanuarist 2017 on nõuetekohane arvesti kaugjuhitav arvesti."

Praeguseks on Eestis Elektrilevi haldusalas üle 125 000 elektriarvesti ehk iga viies uut tüüpi arvesti. 1. jaanuariks 2017 vahetatakse Eestis välja kõik arvestid.

"Kui inimesel on kahtlus, et sellisel arvestil on mingi rike, siis ta saab alati pöörduda meie poole, see arvesti demonteeritakse ja viiakse tehilisse kontrolli," soovitas Rahi. Sõltumatu kontroll teeb mõne nädala kuni ühe kuu jooksul otsuse, kas arvesti on korras või mitte.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: