Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Püstitati küsimus, kas töötavale pensionärile peab pensioni maksma

Riigikogu sotsiaalkomisjon tänasel avalikul istungil, millel oli kõne all pensionikindlustussüsteemi jätkusuutlikkus, püstitati muu hulgas küsimus, kas pensionäridele, kes käivad paralleelselt tööl, peab pensioni maksma.
Eesti pensionikulud ületavad juba täna olulisel määral selleks kogutud maksutulusid ning see trend aina süveneb, märkis Riigikontroll oma hiljutises raportis. Tänavune puudujääk on 370 miljonit eurot. Samas on hetkel üle 65 aasta vanuseid inimesi 17% elanikest, aga aastaks 2060 on see protsent kasvanud 32-ni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kõige olulisem lahendus on see, et inimesed peavad võimalikult kaua püsima tööjõuturul," rääkis Tartu ülikooli õppejõud ja Praxise analüütik Andres Võrk. "Eestis on püütud seda saavutada seoses vanaduspensioni ea tõusuga, kuid me näeme, et see ei ole toonud kaasa inimeste pikemat tööturul olekut. Vastupidi - on suurenenud ennetähtaegsete vanaduspensionäride arv ja töövõimetuspensionäride arv."

Sotsiaalkindlustusamet puutub kokku pensionide väljamaksmisest tulenevate praktiliste küsimustega.

"Kui juhtub surm kuu lõpule, aga meie ei tea veel sellest, ja kui maksame ühe kuu pensioni ette, mis on 300 eurot, väike summa, siis nii meile kui ka pärijatele on see keeruline menetlus seda alusetult saadud raha tagasi saada," rääkis sotsiaalkindlustusameti pensionide ja toetuste osakonna juhataja Eve Liblik.

Tänastes aruteludes leiti sedagi, et olemasolevad palgalõhed kanduvad edasi pensionidesse. Eesti ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson rääkis, et ametialadel, kus palk jääb Eesti keskmisele alla, töötab inimene küll aasta läbi, aga teenib vähem kui aasta staaži.

"Sellisel kujul ei tohi see asi nii seadustes välja näha," ütles ta.

Eesti ettevõtjad ei kipu tegema sissemakseid töövõtja pensionisse, sest see on maksustatud sotsiaalmaksuga.

"Nii kaua, kui see on maksustatud kulu, ei ole tööandjal mõistlik sellesse investeerida, vaid selgem ja lihtsam on inimestele palka maksta," ütles Eesti tööandjate keskliidu juhataja Toomas Tamsar.

43% pensionäridest käib paralleelselt tööl. Eesti kindlustusseltside liidu juhatuse esimees Mart Jesse küsis, kas sel juhul on pension neile vajalik.

"Reaalsus on see, et kui sa maksad väga paljudele inimestele pensioni, siis reaalsetele pensionäridele ei saagi palju pensioni maksta. Sama häda on meie lastetoetusega. Maksame väga paljudele inimestele toetust sõltumata sellest, kas nad ka tegelikult seda toetust vajavad. Tulemus on see, et inimesed, kes reaalselt seda toetust vajavad, ei saa piisavalt toetust," rääkis Mart Jesse.

Pensionidele kulub 1,47 miljardit eurot ehk 18% riigieelarvest.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: