Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaitseväe salastatud eriüksuse valiktsükli läbis kaks meest üheteistkümnest

ETV saade "Pealtnägija" osales kaitseväe salajase eriüksuse valiktsüklil, mille läbib kõigest kuni viiendik kandidaatidest.

"Pealtnägijal" avanes harukordne võimalus jälgida ja omal nahal järele proovida, kuidas valib endale uusi võitlejaid sõjaväe salajane eliiteriüksus, Eesti kaitseväe erioperatsioonide grupp EOG, mille olemasolust teadsid veel nädal tagasi vaid vähesed.

"Müüt, mis on valiku ümber nüüd tekkinud, näitab valikut väga raske ja rängana. Eks ta on raske, loomulikult on raske ja ega muidu me ei ütle, et meie valikust läbisaanute protsent on keskmiselt 15, 20. Aga nii see peabki olema," nentis kaitseväe erioperatsioonide üksuse ülem, kolonelleitnant Riho Ühtegi.

Esimesel päeval testitakse kandidaatide füüsilist vormi matil, basseinis ja staadionil. Teise päeva hommikul kell 5 algab kardetud kadalipp, mis läheb tund tunnilt järjest karmimaks. Esmalt hommikune sörk, siis tempokam metsajooks ja lõpuks rännak välivormis ja saabastes.

Edasiste katsumuste hulgas on ka loogika ja tähelepanu ülesanded ning mälu testimine. Sellele järgnebs valiktsükli kõige hirmsam katsumus. Kandidaadid kupatatakse kottpimedale põllule, jalad ja käed tõmmatakse plastikust käeraudadega kinni, siis pikali ja roomama.

Pärast seda katsumust ja järgnenud harjutusi tuleb kandidaatidel omavahel maadelda ning selle käigus kukkus "Pealtnägija" katsealune, kellele vigastus lõppes mõne aja pärast katkestamisega.

Instruktor selgitab, et kõik valiku tegijad on ise samasugused katsed läbinud ja selles ei ole midagi võimatut. "Kokkuvõttes me tahame näha, et see mees rahu ajal, kontrollitud tingimustes, kui meedik on kogu aeg kõrval, teeks füüsiliselt ja vaimselt raskeid asju. Kui ta sellega ei saa siin hakkama, siis on oht, et ta ei saa sellega ka päris situatsioonis hakkama," ütleb ta.

Orienteerumisfaasis peavad kandidaadid nelja päeva jooksul läbima sadakond kilomeetrit, seljas vähemalt 30kilone kott ning abiks üksnes kompass, kaart ja pealamp. Ülesanded lähevad järjest keerulisemaks ning lõpuks tuleb mööda soid ja metsi liikuda kottpimedas järjest kuni 15 tundi. Orienteerumisfaasi keskel on kandidaatidel kohustuslik languvarjuhüpe. Ränk katsumus on ka paadiralli.

"Me tahame näha, et see mees ise on motiveeritud. Kui ta saab meile tööle, siis ta saab rohkem palka, kui ülejäänud kaitsevägi, ta saab parema varustuse, relvastuse, väljaõppe, väljaõppe välismaal, välismaale missioonile, kõik sellised asjad. Aga ta peab enne seda näitama, et ta ikkagi tahab seda teha," põhjendas instruktor.

Kui katsealused 14. päeva öösel lõpuks tagasi kutsuti, oodati kottpimedast metsast võidukasse finišisse ainult kaht kandidaati. Nad olid selleks ajaks lõpurännakul veetnud pea terve päeva ja pool ööd. Läbinud 35kilose seljakotiga mitmekümneid kilomeetreid. Nemad olid ainsana sel korral välja rabelenud kaks nädalat kestnud maapealsest põrgust.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: