Võõrvõimu eest Rootsi viidud kirikuvara jõudis tagasi Rooslepa kabelisse ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR
Noarootsi Rooslepa kabelisse jõudis tagasi 1944. aastal võõrvõimu eest Rootsi hoiule viidud kirikuvara.
Rooslepa kabelisse tagasi jõudnud 22 esemest kõige väärtuslikum on umbes 370 aastat vana hõbedast ja kullatud armulauakarikas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Siin all ääre peal on ühe Rootsi aadliku vapp. See on võib-olla üks väärtuslikumatest ja ilusamatest asjadest," ütles Noarootsi vallavanem Annika Kapp.

Esemete hulgas on mitu väärismetallist asja, kuid on ka lihtsaid esemeid.

"Siin on Kristuse pilt - Kristus karika ja leivaga, mis on tehtud ristpistetikandis ja selle on kinkinud kabelile Auguste von Taube, kes on kohalik mõisaproua olnud," selgitas Kapp.

Tagastatud vara hulgas on veel näiteks praeguse Rootsi kuninga vanaisa portreefoto. Tollal veel kroonprints olnud Gustaf Adolf, hilisem kuningas Gustaf VI Adolf käis Rooslepas 1932. aastal.

Kirikuvara viisid eestirootslased Rootsi 1944. aastal, kui siit okupatsiooni eest põgeneti. Algul oli vara Rootsi Sparbankenis ja seda varjati, et Nõukogude Liit ei saaks vara tagasi nõuda.

Kõik esemed 1835. aastal ehitatud Rooslepa kabelisse vitriini vaatamiseks ei jää, sest on liiga väärtuslikud, kuigi varaste eest peaks kabel olema piisavalt hästi kaitstud.

Toimetaja: Merili NaelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: