Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tiina Ojaste maal andis tõuke Pärnu Fabergé seltsi loomiseks

Pärnus Ammende Villas avatud Tiina Ojaste maalinäitusel "Seitse vandlist elevanti" saab näha maali, mis andis tõuke Pärnu Fabergé Seltsi loomiseks.
Peterburis tegutsenud juveliir Carl Fabergé oli tuntud eelkõige rikkalike juveelidega kaunistatud lihavõtte-munade loojana. Vähesed teavad aga seda, et maailmakuulsa Fabergé juured on Pärnus ja Fabergé selts kunstniku pere ajaloo uurimisega tegelebki, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kõik saigi alguse maalist, millel kujutatud vürstinna imetleb kuulsa 19. sajandi juveliiri Carl Fabergé loodud lihavõttemuna. Maali autor, Pärnu kunstnik Tiina Ojaste ei oska öelda, kust täpselt tuli idee Fabergé looming pildile jäädvustada.

"Naised nendel maalidel on alati ajendatud mõnest loost, müüdist, elusündmusest, ajaloost ning nendesse maalidesse on alati peidetud mõni vihje," selgitas ta.

Sellest maalist sai alguse Tiina Ojaste huvi Faberge'i perekonna loo vastu ning Fabergé sõprade selts oligi sündinud. Aasta tagasi loodud seltsi viis liiget on pühendunud juveliiri Pärnu juurte uurimisele.

Carl Fabergé ise sündis 1846. aastal Peterburis. Tema isa, kullassepp Gustav Fabergé on aga sündinud ja kasvanud Pärnus.

"See perekond on Pärnuga seotud meie andmetel juba aastast 1796. Nad elasid Rüütli tänava ääres, nende valduses oli kaks krunti," rääkis Pärnu Fabergé seltsi üks asutajatest Priit Rööp.

Fabergéde kohta pole just palju teada, kuid nii mõnedki põnevad faktid on selgunud. Näiteks see, et varem saksapärast nime Faberg kandnud perekond muutis selle Fabergéks just Pärnu perioodil. Seegi on väheteada fakt, et ettevõtte, mille Carl hiljem isalt üle võttis, rajas Gustav Fabergé 1840. aastatel Pärnus.

Pärnu Fabergé sõpradel seisab aga ees veel mitmeid saladusi, mida avastada.

"Anda maailmale siit midagi uut ja meie oma Eesti inimeste jaoks panna kokku üks näitus ja siis teine ja nii edasi - see oleks väike salamõte," ütles Rööp.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: