Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pärnus esietendus Koidula ja Kreutzwaldi kirjavahetusel põhinev näidend

Pärnus Koidula muuseumis esietendus täna Aino Undla-Põldmäe 1966. aastal kirjutatud näidend "Viru laulik ja Koidula".
Tänavu tähistame Lydia Koidula 170. ja Friedrich Reinhold Kreutzwaldi 210. sünniaastapäeva. Pärnus Koidula muuseumis mängitaksegi sel puhul näidendit "Viru laulik ja Koidula", milles astuvad publiku ette ärkamisaja kaks suurvaimu ja hingesugulast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näidend on kirjutatud Koidula ja Kreutzwaldi kirjavahetuse põhjal. Koidula rollis astub publiku ette Endla näitleja Kaili Viidas, Kreutzwaldina Koidula muuseumi juht Elmar Trink.

Koidula on varemgi muuseumis rahva ette astunud.

"1984. aastast 1990. aastateni ja veel ka sellel sajandil mängiti siin "Vaimude tundi Jannseni tänavas", mis oli Mati Undi kirjutatud tekst. Selle näidendi eripära on see, et osatäitjad on ise endale teksti kirjutanud, autentse teksti, mis tuleb nende kirjadest. Ja sellevõrra on see tõesti erakordne etendus," rääkis Elmar Trink.

Kuigi Koidula ja Kreutzwaldi vanusevahe oli 40 aastat, mõjub nendevaheline vaimne side usutavalt.

"Ma arvan, et see on väga ilus teema just selle koha pealt, et me kõik vajame oma ellu inimesi, kellega me saaksime rääkida, kes kuulaksid meid, kes mõistaksid meid, kes oleksid vaimselt meiega samal tasemel. Ja kuna Koidula puhul on tegemist inimesega, kes oli ikkagi nii oma east kui ka oma ajast tunduvalt eespool, siis talle võrdset partnerit leida oleks väga raske olnud tema omavanuste seast, võib-olla sellepärast tekksiki neil Kreutzwaldiga selline hea side," arutles Viidas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: