Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tammsaare sünnikodus esietendus Ugala lavastus "Vanad ja noored"

Vargamäel Anton Hansen Tammsaare sünnikodu rehetares esietendus Ugala teatri suvelavastus "Vanad ja noored".
Lavastuses arutletakse põlvkondadevaheliste suhete üle, mis võiksid sarnaselt toimida ka tänapäeval, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Lavastuse "Vanad ja noored" lugu leiab aset 20. sajandi alguses ning räägib kahe põlvkonna omavahelistest suhetest ning arvamuste lahknevustest. Lavastus on loodud kahte erinevasse ajahetke, mille tegevused rulluvad publikule lahti paralleelselt.

"Meie lavastus leiab, et tihtipeale on nii, et lepitust võib leida üle põlve ehk siis üle generatsiooni. Tihtipeale on nii, et hoopis vanavanemad ja lapselapsed saavad selle ühise keele leida," rääkis lavastaja Vallo Kirs.

Lavastaja Kirs ja dramatiseerija Tõnis Parksepp lugesid enne "Vanade ja noorte" dramatiseerimist läbi kõik Tammsaare nooruspõlve teosed. Peale "Vanade ja noorte" on kasutatud näiteks ka Tammsaare "Vanaisa surma" ja "Mäetaguse vanad" motiive. Vanade ja noorte suhete mitmepalgelisust aitasid veel avada Tammsaare isiklikud kirjad tema tütrele.

Näitleja Adeele Sepa arvates on lavastuses esinevad probleemid universaalsed ning võivad ette tulla ka tänapäeval.

"See, mis on kellegi jaoks revolutsioon, on kellegi jaoks traditsioon ja vastupidi, ja ma usun, et need mustrid, mis korduvad Tammsaare tükkidest tükki või siis raamatutest raamatutesse on ka meil, meie ümbruses igapäevaselt käega katsuda," selgitas Sepp. "Lihtsalt need viisid ja vormid muutuvad."

Näitleja Peeter Jürgensi sõnul teeb see, et lavastus leiab aset Vargamäel, tüki eriliseks ning annab teistsugust energiat.

"Mullle on see üllatav olukord," tunnistas ta. "See on niivõrd põnev, niivõrd tore. Need palgid, see tolm, see värk siin, need ruumid - see kõik annab igale su mõttele kohe hoopis selle teise värvingu, teise kõla juurde."

Lavastust "Vanad ja noored" mängitakse Vargamäe rehetares kokku kaksteist korda.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: