X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valga lähedal võeti üles filmi "1944" proovivõtted

Elmo Nüganen alustas Valga lähistel Leo Kunnase stsenaariumi järgi vändatava filmi "1944" võtteid, film jutustab erinevais mundreis võidelnud Eesti meestest, kel tol keerulisel sõja-aastal erilisi valikuid polnud.
Õhtupoolikul filmiti Valga lähedal viienda rahvusvahelise militaarajaloo festivali kavas olnud Sinimägede näidislahingut, milles osales sõjaajaloo klubisid rohkem kui kümnest riigist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

1944. aasta Sinimägede näidislahingu valmistas ette klubi Front Line, näitlejad tänases tegevuses ei osalenud.

Valga lähedal toimunud filmi "1944" esimesi võtteid võibki pidada proovivõteteks, sest suurem osa uuest linateosest filmitakse Tapa polügoonil oktoobris ja tuleval suvel.

"Kui me saame siit 30 sekundit häid suuri plaane, kuidas Punaarmee rünnak siin kolmes ešelonis peale tuleb, siis me oleme päeva eesmärgi saavutanud," rääkis stsenarist Leo Kunnas.

Nii Kunnas kui ka režissöör Elmo Nüganen keskenduvad Eesti meeste saatusele tol keerulisel ajal, mil 72 000 eestlast võitles Saksa poolel ning 53 000 oli Punaarmees.

"Need arvud on ju tohutu suured - 110 000-120 000 meest, kellest küll kõik rindele ei jõudnudki, kes võitlesid üksteise vastu ilma, et nad oleks saanud Eesti Vabariigi taastamist kuidagi mõjutada. Ehkki Tiefi valitsus ju mõned päevad kestis ja sinimustvalge Toompeal üles tõsteti. Et näidata seda traagikat, kus Pätsi valitsus üritas säästa inimelusid ja milleni see lõpuks viis," rääkis Kunnas.

"Kaastunne nende inimeste suhtes, kes olid niisugusel ajaloolisel hetkel selliste valikute ees. Ja inimesed ise ju ei valinud. Tihti oli ju nii, et saatus määras ära, mis vormi sa satud kandma. Või sa põgened metsa. Või sa lähed Soome Soomepoisiks," lisas Nüganen.

Militaarajaloo festivali ja filmivõtteid jälginud erukindral Ants Laaneots leiab, et eestlaste keerulised valikud väärivad lahtirääkimist.

"Oma lipu all ja oma mundris nad ei saanud enam Eestit kaitsta. See, et oli selline patriootiline tung koos sakslastega kaitsta, et punased uuesti ära ei võtaks, see oli ainuke väljapääs," rääkis Laaneots.

Film "1944" peaks valmima ülejärgmisel aastal.

Toimetaja: Kadri Masing

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: