Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Järelevalve: Vändra vallas peab olema kaks valimisringkonda

Autor/allikas: Postimees/Scanpix
Pärnu maavanema järelevalve menetlusest selgub, et Vändra vallavolikogu peab oma liitumislepingus oleva otsuse seadusega kooskõlla viima ehk vallas peab olema kaks valimisringkonda.
Vastavalt Pärnu maavanema järelevalve otsusele peab Vändra vallavolikogu viima seadusega kooskõlla oma paari kuu taguse otsuse, millega moodustati Vändra vallas üks valimisringkond, vahendasid ERRi raadiouudised.

2009. aastal, mil Kaisma vald ja Vändra vald liitusid, pandi liitumislepingusse säte, mille järgi peavad ka 2013. aasta valimised toimuma kahes valimisringkonnas. See tähendab, et endise Kaisma valla territoorium on eraldi valimisringkond.

"Valimisseadusest tulenevalt on ringkondade määramine kohaliku omavalitsuse volikogu ainupädevus. Siin kohalik omavalitsus oma ainupädevust ongi kasutanud, realiseerinud seda juba 2009. aastal ja otsustanud, et kaks valimisperioodi aastani 2017 on kaks ringkonda. Tõsi, vahepeal on tehtud mõningasi muudatusi," rääkis Pärnu maavanem Andres Metsoja.

Liitumislepingu muutmine tuli juba 2009. aastal päevakorda seetõttu, et vabariigi valimiskomisjon avastas vea mandaatide jaotuses, kus Kaismal oli 15-liikmelises volikogus algselt kolm ja Vändral 12 mandaati. Nii tuli teha muudatus, mille tulemusel sai Kaisma viis ja Vändra 10 mandaati. Aga kui juba muutmiseks läks, otsustati kohe ka ühe valimisringkonna kasuks. Samal ajal toimusid valimised siiski kahes ringkonnas.

"Sellest olulisem on see, kas liitumisleping, mis on sõlmitud, on dokument või mitte. Tänase järelevalve tulemusena ei ole mul maavanemana mingit võimalust öelda, et liitumisleping ei ole dokument. See on dokument. Mõlemad volikogud on selle lõpuosas öelnud, et kui tekivad vaidlused, siis lähtutakse liitumisdokumendist ja see on tõstetud ülemuslikuks kogu selleks perioodiks. Minu meelest tuleb sellest kinni pidada," rääkis Metsoja.

Kurioosne on see, et kui Vändra vallavolikogu mandaatide arv seadusega kooskõlla ei vii, läheb vaidlus kohtusse ja siis jõuavad valimised enne ära toimuda, kui kohus otsuse teeb.

Vändra vallavolikogu esimehelt ega vallavanemalt ERRi raadiouudistel eile kommentaari saada ei õnnestunud.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: