Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohus vabastas Ivo Parbuse vanglast

{{1378797300000 | amCalendar}}
Ivo Parbus
Ivo Parbus Autor/allikas: Postimees/Scanpix
Harju maakohus vabastas korduva pistisevõtmise eest vangi saadetud Tallinna abilinnapea ekskeskerakondlasest endise nõuniku Ivo Parbuse ennetähtaegselt vanglast, kuid määras ta elektroonilise valve alla.
Kohus vabastas Parbuse (54) karistuse kandmisest tingimisi enne tähtaega katseajaga kuni tuleva aasta 30. septembrini. Samas peab Parbus pärast vabanemist kolm esimest kuud olema elektroonilise järelevalve all ehk kandma elektroonilist jalavõru.

Kohus arvestas Parbuse vabastamisel seda, et praeguseks ligi aasta vangistuses viibinud Parbus on aru saanud, et toimepandud kuritegudele järgnevad tema igapäevast elu ja heaolu oluliselt piiravad tagajärjed ning ta on enda õigusvastasest käitumisest ka vajalikud järeldused teinud.

"Ivo Parbuse püüdlusi asuda järgima kehtivaid reegleid näitab ka tõsiasi, et temal vanglas distsiplinaarkaristused puuduvad. Parbuse ennetähtaegset vabastamist toetab ka Tallinna vangla, hinnates uue kuriteo toimepanemise tõenäosust järgneva kahe aasta jooksul väga madalaks - 8 protsenti," tõdes kohus.

Parbus vabaneb vanglast määruse jõustumisel 10 päeva pärast, kui prokurör seda ei vaidlusta.

"Prokurör pole vaidlustamist veel otsustanud," ütles Põhja ringkonnaprokuratuuri pressiesindaja Arno Põder ERR-i uudisteportaalile.

Kohus karistas mullu märtsis Parbust pistisekuritegude eest kolmeaastase vangistusega, millest arvestati maha eeluurimise ajal vahi all oldud kuus kuud, mistõttu tal tuli vanglas ära kanda kaks aastat ja kuus kuud.

Koos Parbusega pistisekuritegudes süüdimõistetud kunagine tuntud keskerakondlane Elmar Sepp (54) ja ärimehed Peeter Palusaar (44), Toivo Susi (57), Tõnu Korts (39) ja Raivo Unt (51) ning kunagine linnaametnik Aleksander Raide (64) on oma karistused kandnud ning viibivad vabaduses.

Parbuse ja tema prominentsete kaaslaste süüdimõistmine jõustus tänavu mai alguses kui riigikohus ei võtnud nende kassatsioonkaebusi arutusele.

Süüdistus

2005. aasta detsembrist Tallinna linnavalitsuses nõunikuna ametis olnud Parbus asus 2007. aasta 23. aprillist nõustama abilinnapea Taavi Aasa, kes kureeris muuhulgas Tallinna linnaplaneerimise ameti üksustes linnaplaneerimist ja arhitektuuri, ehitusjärelevalvet ning järelevalve teostamist linnavolikogu kehtestatud eeskirjade täitmise üle.

Süüdistuse kohaselt võttis Parbus abilinnapea nõunikuna korduvalt pistist oma ametiseisundist tulenevate tööülesannete täitmise eest. Nii sai Parbus 2007. aasta 29. augustist kuni 2008. aasta 9. jaanuarini Tallinna Farmaatsiatehase AS-ilt ja selle juhatuse ainuliikmelt Raivo Undilt pistisena viis Horizon Traveli kinkekaarti koguväärtuses 25 000 krooni.

Parbus pidi pistise eest korraldama ja kiirendama asjaajamist linnaplaneerimise ametis seoses kõrghoonete paiknemise teemaplaneeringu ning Tondi ja Seebi tänava ning raudtee vahelise kvartali detailplaneeringu osas.

Pistisena saadud Horizon Traveli kinkekaarte kasutas Parbus koos perega reisiks Tenerifele 2008. aasta märtsis, märkis süüdistus.

2008. aasta 18. septembril võttis Parbus SA Jüri Vilmsi Sihtkapitali juhatuse ainuliikme Elmar Sepa mahitusel sihtkapitali kasuks 300 000 krooni pistist annetuse nime all Kaupmehe Arenduse OÜ-lt ja selle juhilt Palusaarelt.

Uurimismaterjalide kohaselt saatis Palusaarele sihtasutuse arvelduskonto numbri Sepa soovil ja Parbuse vahendamisel Keskerakonna peasekretär Priit Toobal.

Samuti sai Parbus sihtkapitali kasuks kokku 500 000 krooni pistist annetuse nime all  detailiplaneeringute esindajatelt Ott Vanaseljalt ja Alo Rõõmussaarelt, kuid viimaste osas on kriminaalmenetlus lõpetatud.

Süüdistuse kohaselt sai Parbus 2008. aasta märtsist kuni sama aasta novembri alguseni TLS Invest OÜ-lt ja selle juhatuse ainuliikmelt Susilt sularahas kokku 50 000 krooni detailplaneeringu asjaajamise kiirendamise eest.

2008. aast maist sama aasta novembrini sai Parbus osaühingutelt Woody, Metsailu ja Constancia ja AS-idelt Järvevana ja Merko Ehitus ja nende juhatuse liikmelt Kortsult detailplaneeringute asjaajamise eest pistisena 410-kroonise raamatu "Eesti talurahvaarhitektuur" ja kaks Estraveli kinketšekki koguhinnaga 40 000 krooni. Üks 15 000 krooni maksnud kinketšekk oli ostetud Kortsu abikaasa nimel ja anti Parbusele edasi eeluurimisel tuvastamta jäänud ajal.

Süüdistuse järgi sai Parbus 2008. aasta 4. detsembril endise linnaametniku Aleksander Raide käest ühe detailplaneeringu korraldamise ja ühe kinnistu ebaseadusliku juurdeehituse seadustamise asjaajamise eest pistist 40 000 krooni ja lubaduse saada veel 10 000 krooni.

Süüdistuse kohaselt sai Parbus nii raha kui kinkekaartidena endale kui ka Keskerakonna ajalehti välja andnud sihtasutuse Jüri Vilmsi Sihtkapital kasuks kokku vara 980 410 krooni ehk 62 660 euro väärtuses.

Kriminaalmenetluses arestiti konfiskeerimise tagamiseks Parbuse raha ja muud vara kokku 391 640 krooni ehk 25 030 euro ulatuses.

Parbus ja Palusaar olid eeluurimise ajal vahi all

Seoses kriminaalmenetlusega oli Parbus 2008. aasta 4. detsembrist kuni 2009. aasta 3. juunini vahi all. Pärast kuue kuu pikkust vahi all viibimist lubas Põhja ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Kadri Väling Parbuse allkirja vastu vabaks.

Ligi 11 aastat tagasi karistas toonane Tallinna linnakohus Parbust ametialasele võltsimisele kaasaaitamise eest 4500 krooni suuruse trahviga.

Vahi all viibis ka ärimees Peeter Palusaar, kuna ta põgenes kohtu eest Hispaaniasse, kuid nabiti seal kinni ning saadeti Eestisse tagasi, Palusaar vabastati vahi alt  1 203 500 krooni ehk 76 917 euro suuruse kautsjoni vastu.

Palusaar on varem süüdimõistetud kelmustes ja dokumendi võltsimises ning karistatud tingimisi vangistuse ja rahatrahvidega. Praeguseks on tema varasemad karistused kustunud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: