Peatoimetajad: 13 aastat kestnud anonüümne kommentaarium ei kao üleöö

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Peatoimetajad: Anvar Samost (Postimees) ja Urmo Soonvald (Delfi). Autor/allikas: ERR
Nii Delfi kui Postimehe peatoimetajad lubavad, et edaspidi julgustatakse inimesi rohkem oma nime all sõna võtma, kuid jäävad erimeelele selles, kas anonüümsus tuleks täielikult ära kaotada.
"Ma kardan, et kuskil 2000. või 2001. aastal tehti kuskil üks strateegiline viga, mille parandamiseks pole siiamaani leitud head võimalust. See oligi see, et inimestele harjutati teatud tüüpi kommenteerimine külge," ütles Postimehe peatoimetaja Anvar Samost Vikerraadio saates Reporteritund.

Samosti sõnul muudab Postimees veel selle aasta sees kommenteerimise senisest isikustatumaks, et nende autor oleks vähemalt toimetusele teada.

Ta nentis, et anonüümsust täielikult ära kaotamine eeldaks, et anonüümsust piiraks ka Delfi, sest tiheda konkurentsi tingimustes võib väike muutus anda teisele konkurentsieelise.

Delfi peatoimetaja Urmo Soonvaldi arvates annab anonüüm kommentaar aga inimestele võimaluse ühiskonnas kaasa rääkida.

"See on toimetuste asi, kuidas välja mõelda viis, et pahatahtlikud või laimavad kommentaarid ei pääseks domineerima, aga olukorrale pole lahenduseks anonüümse kommenteerimise kinni keeramine," ütles Soonvald.

Pigem otsib Delfi tema sõnul lahendusi selleks, kuidas edaspidi registreeritud kasutajate kommentaare esile tõsta.

Tema sõnul näitab see kuidas pärast anonüümse kommenteerimise lõpetamist kukkus Postimehe arvamusportaalis lugude kohta sõna võtjate arv kümneid kordi, et nii mõnegi inimese jaoks on anonüümsuse säilitamine tähtis.

Samosti arvates tuleneb kommentaaride arvu vähenemine arvamusportaalis eelkõige inimeste mugavusest ja toimetused liikuma selles suunas, et muuta anonüümne kommentaar reegli asemel erandiks, sest demokraatlikkus riigis peaks saama oma nime all arvamust avaldada, kartmata selle tagajärgi.

Praegu on anonüümne kommenteerimine mõlemas meediaväljaandes lubatud ning laimavate või solvavate arvamusavalduste eemaldamisega tegeleb kummaski viis inimest.

Peatoimetajate sõnul eemaldatakse Postimehes iga kuu ilmuvast 120 000 kommentaarist hinnanguliselt kuni seitse protsenti. Delfis esineb nii kommentaare kui vihakõnet mõnevõrra rohkem - 300 000 kommentaarist kustutakse 20 000 - 30 000.

Paar nädalat tagasi lubasid Samost ja Soonvald Avatud Eesti Foorumil anonüümsete kommentaaride kaotamise võimaluste üle arutamiseks kokku saada. Peatoimetajate sõnul nad seda ka tegid, kuid muutuste koordineerimises kindlate kokkulepeteni ei jõutud.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: