Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jõks: õiguskeelt on võimalik muuta selgemaks

Tallinnas selge eesti keele konverentsil kõnelnud endine õiguskantsler Allar Jõks ütles, et keeleravi ei tohi pooleli jätta, sest muidu jääb õiguskeel risustatuks ja ähmaseks.
Tallinnas rahvusraamatukogus toimus esimest korda selge eesti keele konverents, kus peatähelepanu all oli avalikus ja erasektoris kasutatava emakeele arusaadavus, vahendas "Aktuaalne kaamera".
 
Sageli on õigusaktid, avalduste vormid, juhised, ravimiinfo ja muud sellised dokumendid sõnastatud liiga bürokraatliku keelekasutusega, nii et tavainimesel on raske kirjapandust aru saada.

Konverentsil esinenud endine õiguskantsler Allar Jõks ütles, et keeleravi ei tohi mingil hetkel pooleli jätta, sest siis on õiguskeel risustatud ja ähmane. Samas on Jõks kindel, et eestlased suudavad õiguskeele muuta selgemaks ja vabaks võõrlaenudest.

"Näiteks leidub seaduses veel nii palju russitsime. Aastal 2013 on Eesti seadustest võimalik leida lauseid või lauseosasid nagu "kuulub tühistamisele", "kuulub täitmisele", "kuulub rahuldamisele". Sõna "kuulub" tähendab hoopis midagi muud. Ja kui me ei kasuta oma igapäevases kõnes näiteks, et minu soov täna on saada pastat lõhega ja see soov ei kuulu rahuldamisele, siis on ju imelik, kui me selliselt räägime," selgitas Jõks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: