Pöide kirik saab peatselt uue katuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
ERR
Lääne-Eesti suurimal ühevõlvilisel ja arvatavalt koguni Eesti vanimal kivikirikul - Pöide kirikul saab peagi valmis uus katus, mis on väga oluline etapp kiriku edaspidise käekäigu suhtes, sest üle 50 aasta eest tehtud eelmine katus on juba aastakümneid läbi jooksnud.
Kirikute restaureerimisega tegelevate Rändmeistri katusemeistritele on Pöide kiriku katus suurim, mida nad ehitanud on. Selle kiriku vana katus oli niivõrd halvas seisus, et siin poleks aidanud enam remont. Vana katus tuli täielikult lammutada ja kogu tuhatkond ruutmeetrit katust uuesti ehitada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Palju katusekive on aja jooksul siin katki olnud, suured läbisajud ja puidu mädanikkahjustused. Konstruktsiooni mädanikud, eriti räästas, olid ikka päris ulatuslikud ja nende arstimine oleks olnud ikka väga suur töö. Teine põhjus on see, et ega see vana katus päris projektikohaselt ehitatud ei olnud," rääkis OÜ Rändmeister juhatuse liige, kunstiajaloolane Juhan Kilumets.

Tema sõnul on uue katuse ehitamine tegelikult kiriku päästmine. Viimased 30 aastat läbi jooksnud katus on kogu kiriku sisemusele jätnud oma jälje. Mis nüüd juhtuma hakkab, ka see on praegu isegi pisut ettearvamatu protsess.

"Läbivettinud müürid ja läbivettinud võlvisiilud  - need hakkavad kuivama. Mis selle kuivamisega täpselt kaasas käib, kõike seda prognoosida ei oska. Eeskätt on mure krohvikihtide pärast, mis on harjunud pikka aega olema sellises niiskes keskkonnas ja on läbi vettinud. See neid müüritise küljes ka hoiab. Kui nüüd tuleb kuivamine peale, mis võib olla ka ootamatult kiire, siis see võib tähendada krohvide jaoks keskkonnamuutust ja nad võivad hakata pudenema. See mure on küll," nentis Kilumets.

Ühe osa katuse ehitus jääb siiski veel järgmisse aastasse, aga uus topeltkatus peaks nüüd ehk sajandi kiriku seest kuivana hoidma. Praegu tehtava katuse ehituseks kulub suurusjärgus ligi 20 000 katusekivi ja  töö võeti teadlikult ette just talvel.

"Sa võtad vana katuse maha ja kuniks uue peale teed, siis aega on seal vahel küll ja midagi paratamatult sajab läbi. Kui see midagi on lumi, siis on oluliselt lihtsam seda kokku kraapida ja välja visata. Vihma teatavasti kühvli peale kraapida ei õnnestu," selgitas Kilumets.

Kultuuriministeerium teeb 13. sajandist pärit Pöide kirikule eraldi rahaeraldusi kuni 2016. aastani. Esimese etapi katusetöödeks kulub umbes 200 000 eurot.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: