Haugi mälu on lühike ainult kõnekäänus

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Postimees / Scanpix
"Osooni" uues rubriigis "Teadlane selgitab" sai vastuse küsimus, kas kala mälu on ikka nii lühike, nagu levinud kõnekäänu põhjal arvata võiks.
Kalamehed väidavad aeg-ajalt, et haugi mälu kestab kuus sekundit, ning väljend "mälu nagu haugil" on end sügavale keelde kinnistanud. Reaalsuses maailmas see tegelikult paika ei pea, vahendas ERRi teadusportaal.

"Tänapäeval on teadlased juba ära tõestanud, et kalade mälu, eriti teatud liikidel, on üle viie kuu ja isegi kauem, eriti teatud helisignaalide suhtes," selgitas kalateadlane Arvo Tuvike.

Lõhnasignaale võivad kalad mäletada isegi mitme aasta järel. "Kalad, kes tulevad oma sünnijõkke kudema, on jätnud oma kodujõe keemilise lõhna meelde. Mõned lõhilased tulevad alles kolme-nelja aasta pärast täpselt sinna sünnijõkke," tõi Tuvike näite.

Samuti ei pea paika väljend "tumm kui kala, sest väga paljud kalaliigid, kaasa arvatud ka meie omad tekitavad vee all helisid ja mõned neist on päris huvitavad. Nad kasutavad neid kalateadlase sõnul suhtlemiseks ja saavad heli vahendusel suhelda isegi paarisaja meetri raadiuses.

Inimesed kalade tehtud helisid ei kuule, kuna veest väljuv helilaine kaotab kiiresti oma energia. Takistusest saab üle aga vee alla spetsiaalse hüdrofoni paigutades. "Uuringud on näidanud, et kaladele selline melu ja kohati ka lärm üldiselt meeldib," sõnas Tuvike.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: