Viljandis tähistati Kondase keskuse 10. tegutsemisaastat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR
Eesti tuntuima naivisti Paul Kondase nime kandev keskus on Viljandis tegutsenud kümme aastat ning sel puhul esitleti raamatut "Kondas kohtab Contrat" ja anti ülevaade toimunud näitustest, õpitubadest ja välitöödest.
Paul Kondase tegelased astusid keskuse juubeli puhul maalidelt ka päris ellu. Nad kõik koondusid naivistlik-lustlikku rongi, mis täna mööda Viljandit sõitis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kondase keskuse ees võis näha kalastavat näärivana - nii elustus Kondase üks tuntumaid maale. Kümne aasta jooksul on keskuses näidatud paljude autorite loomingut - mitte ainult professionaalide töid, ehkki kunstis on seda piiri järjest keerulisem määratleda. Sutorid, keda Kondases näeb, ei tule oma töid tavaliselt ise pakkuma, nad tuleb maailmast üles leida ning tihti on väljapanekute taga üsna põhjalikud kunstialased uurimused.

"Kui vaadata maailma üldisemalt, siis üks, mis on täiesti kindel - sellise elitaarkunsti kõrvale tekib järjest jõudsamalt autsaiderkunsti näitusi, muuseume, galeriisid. Neil on oma oksjonid. Tundub, et see vallutab vaikselt maailma. Üks põhjus, miks see nii on, on see, et inimesed ei saa kõrgkunstist tihtilugu aru," selgitas Kondase keskuse juht, kunstiajaloolane Mari Vallikivi.

Täna esitletud raamat "Kondas kohtab Contrat" näitab Kondase keskuses olevate Kondase maalide reposid ja seda, milleni nende vaatamine võib viia. Mari Vallikivi on koostanud selgitavad tekstid, endisest postiljonist luuletajat Contrat on aga kooliõpetajast maalikunstniku looming sedavõrd inspireerinud, et värsid on iga teose juurde lipsanud.

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia õppejõu, kunstiteadlase Tiiu Männiste hinnangul sobib Kondase keskuse tegevus hästi kokku kogu Viljandi pärimuskultuuriga. "Võib-olla on see kaasa aidanud, et täna on meil pärandiaasta. Siin on väga huvitavad loovprojektid mitte ainult kunsti, vaid ka teatri ja noorsootöö vallas," rääkis ta.

Kondase keskus tegutseb munitsipaalkunstimuuseumina, mille asutasid kümne aasta eest Viljandi linn, Viljandi muuseum ja Viljandi kunstnike ühendus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: