Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Afgaani tõlk ei saanud Eestisse ümberasumise luba

{{1367431920000 | amCalendar}}
Autor/allikas: ERR
Eesti riik otsustas mitte rahuldada afgaanist tõlgi ümberasumise taotlust, Eesti kaitseväe kolme Afganistani rotatsiooni aidanud afgaan Omar väljendas otsuse üle kahetsust.
Afganistanis elav tõlk Omar sai täna hommikul e-postkasti avades kirja, milles Eesti asjur Afganistanis teavitas teda, et Eesti otsustas tema ümberasumise taotluse tagasi lükata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Seal polnud mingeid põhjuseid öeldud, vaid lihtsalt kirjutatud, et sul pole mingit võimalust saada Eestisse," ütles Omar.

Erinevalt varasemast informatsioonist, kus Omar soovis kas asüüli või varjupaika, on Eesti asjur vastanud tõlgile, et tema taotlus ümberasumiseks on tagasi lükatud.

Politsei- ja piirivalveametist öeldi pressiesindaja vahendusel, et varjupaigataotlustega tegelev kodakondus- ja migratsiooniosakond Omari taotluse tagaslükkamist ei kommenteeri, kuna seaduse järgi võib selle põhjused avalikustada vaid taotleja ise.

Eesti välisminister Urmas Paet ütles riigikantselei vahendusel, et riik isikutele asüüli keeldumise asjaolusid ei kommenteeri, sest nii näeb ette rahvusvaheline tava. Veidi selgitas põhjuseid Eesti kaitseminister Urmas Reinsalu.

"Selle kontekst on selline, et neid isikuid, kes on kaitseväega koostööd teinud, on suur hulk - ainuüksi meie üsusega on üle 60 seda tüüpi tsiviilülesannetega inimese koostööd teinud -  ning kindlasti, kui oleks ilmenud erakorralisi asjaolusid, et isiku julgeolek seoses mingite erakorraliste asjaolude tõttu oleks tõsise riski all puutuvalt koostöösse meie kaitseväelastega Afganistanis, siis see ei oleks olnud põhjus keeldumiseks," rääkis minister.

Tõlk Omari hinnangul võis üheks põhjuseks olla president Hamid Karzai kinnitus, et võõrvägedega koostööd teinud inimestele mingit ohtu pärast koalitsioonivägede lahkumist ei ole ja et Taliban ründab selle asemel suvaliselt kõiki.

"Taliban ei ähvarda ainult tõlke, nad ähvardavad õpilasi, õpetajaid, kogu ühiskonda - mehi, naisi, lapsi. Nad tapavad kõiki, kes iganes neile ette jäävad," ütles Karzai Eestis antud pressikonverentsil.

Tõlk Omar ei taha aga ootama jääda, kas teda rünnatakse. Hirmutav on tema jaoks ka see, et Talibaniga on hakatud pidama kõnelusi rahu saavutamiseks.

"Tahaksin Afganistanist lahkuda enne, kui süsteem taas muutub. Nagu Karzai ütles eile Eestis, et järgmiste valimistega tahetakse Talibani liidrid parlamendivalimistele lubada," sõnas Omar.

Pigem rõhutas Karzai Eesti visiidil, et demokraatia areng peab Afganistanis igal juhul jätkuma.
Afganistani presidendivalimised peaksid toimuma järgmisel aastal, parlamendivalimised aga 2015. aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: