Taimed suhtlevad omavahel ka maa-aluse võrgustiku kaudu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Taimed peavad peene juureniidistiku kaudu üksteisega ühendust ning hoiatavad teisi lehetäide rünnaku eest, selgus hernetaimi uurinud briti teadlaste artiklis, mis ilmus ajakirjas Ecology Letters.
Teadlased kasvatasid eksperimendi käigus hernetaimi viiestes gruppides. Seejuures olid kolm taime üksteisega ka maa-aluse mütseeli vahendusel seotud. Tegemist on niitjate seentega, mis võivad herneste juuri omavahel siduda. Kaks taime hoiti aga sellest võrgustikust eemal, vahendas ERRi teadusportaal.

Seejärel pandi omavahel ühenduses olevatest taimedest ühele lehetäisid. Kaitsereaktsioonina hakkas hernetaim tootma kemikaali, mis peaks täisid tõrjuma ja meelitama ligi nende vaenlasi, herilasi. Seepeale hakkasid üllatuslikult samu kemikaale tootma ka need taimed, mis olid küll rünnatava hernega maa-aluse niidistiku kaudu seotud, kuid ise veel lehetäisid kohanud polnud. Kaks taime, mis jäid sellest ühendusvõrgustikust välja, sellist reaktsiooni ei ilmutanud.

Kuna varasemad uuringud on näidanud, et taimed võivad selliste kemikaalide abil läbi õhu üksteisele sõnumeid saata, siis selle katse puhul kaeti hernetaimed kottidega. Nii välistati läbi õhu toimuv suhtlus.

Seni ei hõlmanud üldine arusaam ökosüsteemidest tõdemust, et taimed võivad ka nõnda omavahel suhelda. Teadlastel pole seni küll täit selgust, kuidas teiste hoiatamine maa all toimus, kuid arvatavalt oli tegu keemilise reaktsiooniga.

Seeneniidistikul on hernestega sümbiootiline suhe. Tänutäheks hernest saadava süsiniku eest levib niidistik laialt maa sees edasi võimaldades hernel omakorda saada suuremalt alalt toitaineid. Selliseid seeni esineb paljude oluliste söögiviljade juurtel. Nii on sellega varustaud ka nisu riis, mais ja oder.

Teadlased on avaldanud lootust, et sellise maa-aluse kommunikatsioonivõrgustiku tundma õppimisel võiks olla märkimisväärne roll keskkonnasõbralike vahendite leidmiseks, et võidelda kahjurputukate ja haigustega põllumajanduses.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: