Kirill kõneles sadadele pronkssõduri juurde tulnutele ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1371206880000 | amCalendar}}
Kirill pronkssõduri juures.
Kirill pronkssõduri juures. Autor/allikas: Ekaterina Taklaja
Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill asetas täna kella viie paiku Tallinnas Kaitseväe kalmistul sadade kohaletulnute silme all pärja pronkssõduri jalamile.
Pärast seda tegi ta kohapeal viibinud ERRi ajakirjaniku teatel väikese pöördumise, kus rääkis, et endised Nõukogude liiduvabariigid on saatuse tahtel naabrid - sellega tuleks leppida ning suhtuda üksteisesse sõbralikult. Ka mõistis kirikupea hukka natsismi, märkides samas, et see ei ole neis riikides probleem.

Patriarh Kirill rääkis, et ta on pidanud reisima paljudes Euroopa maades ning paljudes linnades võib kohata sarnaseid mälestusmärke.

"Need on mälestusmärgid, mis on ümbritsetud hoolivusega, austusega ja lugupidamisega ning see toimub sellepärast, et suur hulk inimesi tunnistavad meie maa vaieldamatult otsustavat rolli. Siis oli see Nõukogude Liit, nüüd aga Venemaa, Ukraina, Valgevene, kes alistas kõige hirmsama vaenlase - natsismi," ütles patriarh.

Ta märkis, et nn pruunist katkust pääsemise eest maksti väga kõrget hinda. "Me võtsime enda peale kõige suurema löögi. Raske öelda, milline oleks Euroopa ja kogu maailma ajalugu, kui poleks olnud neid sõdureid, kelle sümboolne kuju seisab siin sõjaväekalmistul."

Pärast kõnepidamist liikus patriarh rahva sekka, suheldes inimestega isiklikult. Jäi ka silma, kuidas mitmed kohaletulnud võtsid julguse rindu ning puudutasid pühameest.

ERRi ajakirjaniku hinnangul oli tulnud Kirilliga kohtuma ligi 300 inimest, peamiselt vanemaealised ning enamuses naissoost. Seda hoolimata üsna tugevast vihmasajust. Paljudel naistel olid kaasas punased nelgid, oli ka ordenitega mundris mehi. Pronkssõduri jalamile asetati lilli, kuju juures seisid auvalves telkmantlis noored.

Täna hommikul kella 10 paiku Eestisse jõudnud Kirill osales kell 10.30 Aleksander Nevski katedraalis alanud jumalateenistusel. Ta kohtus täna päeva peale veel välisminister Urmas Paeti, riigikogu esimehe Ene Ergma ja peaminister Andrus Ansipiga. Kella 15.50 paiku käis ta tänase küüditamise aastapäeva puhul Linda kuju juures pärga asetamas ning pronkssõduri juurest liikus kohtumisele Tallinna linnapea Edgar Savisaarega. Eestist lahkub Kirill pühapäeval.

[flowplayer]://media.err.ee/uudised/uudised:2013-06-14_AK_kirill_uus.mp4[/flowplayer]

Toimetaja: ERR Uudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: