Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ines Aru: Eestis napib empaatiat, eetikat ja esteetikat

Täna tehti teatavaks järjekordsed presidendi teenetemärkide saajad, kelle seas on ka 73-aastane lavajõud Ines Aru, kes ütles, et Eesti suurim probleem on vähene empaatia, eetika ja esteetika.
Kolleegide sõnul kappab 73-aastane vabakutseline näitleja nagu noor preili mööda lavasid ringi. Teatrilegend ise jääb aga tagasihoidlikuks, vahendas ETV saade "Pealtnägija".

"Ma ei ole küll sellest aru saanud et ma mingisugune lendav pensionär olen, ma lihtsalt sõidan bussiga Rakverre ja teen etenduse ära. Ma leian et ma ei ole mingis suhtes mingit moodi väljapaistev ega erand, vaid kui inimesele antakse tööd ja ta tahab seda teha ja tal on niisugune võimalus, siis igaüks minu asemel teeks seda," rääkis Aru.

Alles üleeile te mängis naine 166. korda "Oscarit ja Roosamammat" ja 200. korda "Täismängu".

"Mulle  meeldib neid asju teha, mida ma siin Rakveres teen, sest need annavad iseendale midagi ja saalist tulev poolehoid, tükist arusaamine ja et me kõlksume saaliga kokku, see on väga hea," lausus Aru.

"Oscaris ja Roosamammas" on niisugune tekst: "Elu suhtes eksitakse samamoodi. Me unustame ära, et elu on õrn, habras, mööduv, me kõik käitume nii nagu me oleks surematud." ja kui ma seda 160 korda ütlen, enne seda veel proovides ka, siis see on ju minule ja publikule nagu mingisugune avastus. Ikka uuesti ja uuesti avastame seda, et see tõesti niimoodi on," lisas ta.

Kolleegid nimetavad Arut nähtuseks

"Ines on nähtus. On ainult suur ja erakordne õnn minusugusel näitlejahakatisel temaga koos mängida ja nüüd pea juba varsti kümnes etenduses," ütles näitleja Ülle Lichtfeldt.

Lichtfeldt on etendustes mänginud ka Aru tütart. "Aeg-ajalt mul on selline tunne, et ma olengi ta tütar ja mina avastan, et mina plärtsun temaga nagu oma emaga. Kusjuures need plärtsumised ei ole kunagi mingid tõsised riiud, see ongi pigem, et nähvame ära nagu ema ja tütar ja läheme jälle edasi. Me ei hoia mingeid pingeid enda sees."

Näitleja Üllar Saaremäe hindab Aru püsivust, sest näiteks ringreisidel ei ole Arul tavaks oma väsimust näidata. "Ma olen tabanud ennast sellelt mõttelt, et huvitav, mis minul siis viga on, et minul peaks seda jõudu aastate mõttes rohkem olema," rääkis Saaremäe.

Presidendi teenetemärki Aru oodata ei osanud

Kuigi paljud teavad Arut komöödianäitlejana, on ta viimastel aastatel keskendunud rohkem tõsisematele rollidele.

"Üks õige teatritükk on tragikomöödia, teisi žanre ei ole olemas ja need tükid, mida ma olen teinud, eriti viimasel ajal, need on ikka kõik tragikomöödiad olnud," lausus ta.

Kolleegide sõnul on Arul terav sotsiaalne närv, kuid on ka neid teemasid, mis teatrilegendi jaoks ülekohtused näivad.

"Mind häirib kõigepealt see, et 40 000 last on peaaegu näljas. Meis kõigis peaks tiksuma see, et teha kõik selleks, et niisuguseid olukordi ei oleks. Me võiksime oma miljonilise riigiga olla tõesti heas mõttes teistele eeskujuks, mida see Eesti riik ikka on," ütles Aru.

Ta lisas, et tänapäeva Eestis jääb puudu empaatiast, eetikast ja esteetikast. "Me nii kohutavalt vähe tajume teineteist, võib-olla tajume aga me ei julge seda välja näidata ja kaastunnet on tohutult vähe."

Aru ütles, et tunnustus on tema jaoks väga oluline. "Mõtle kui tähtis on see sulle, kui inimene tuleb vastu ja ütleb tere ja seda rõõmsa näoga. Inimestevahelised suhted peaksid olema sõbralikud ja heasoovlikud, see on kõige tähtsam ja tunnustus käib sinna juurde."

"Ma hakkan alati, kui ma mingisuguse tunnustuse saan ennast peksma, et issand jumal, ma ei ole seda ju ära teeninud ja mis asja pärast nüüd mulle see."

Aru sõnul on siiski paljud näitlejaid teatud mõttes enesepeksjad. "Kui ta ennast ei peksaks ja kui ta ei piinleks siis ta teeb külmalt mingisuguse tüübi või kuju valmis ja see ei lähe vaatajatele südamesse, vaatajatele kuulajatele südamesse ka," rääkis Aru.

Presidendi teenetemärki ei osanud Aru aga oodata ning taolised tunnustused tekitavad temas isegi skeptilisust.

"Ma olen stagnaajast pärit ja stagnaajal anti hästi palju igasuguseid, mitte mina ei saanud, aga ümberringi muudkui jagati neid igasuguseid medaleid ja mul on nende suhtes ettevaatlikkus tekkinud," ütles Aru.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: