Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Savikko: soome turism toidab Eesti majandust enam kui põllumajandus

Autor/allikas: The Baltic Guide
"Soome turistide mõju Eesti majandusele on suurem kui tervel põllumajandusel. Sellest hoolimata töötab põllumajandusministeeriumis umbes kolmsada ametnikku, EASi alla kuuluvas turismiarenduskeskuses aga vaid kaks inimest, kelle ülesanne on hoolitseda Soomest tuleva turismivoo eest," kirjutab turismispetsialist ja ajalehe The Baltic Guide peatoimetaja Mikko Savikko.
Aeg-ajalt esitatakse avalikkuses valeinformatsiooni Soome elanike turismist Eestisse. Üks põhjustest on oskamatus lugeda statistikat.

Näiteks seitse miljonit laevareisi aastas üle Soome lahe ei tähenda seitset miljonit soomlast. See tähendab umbes 3,5 miljonit edasi-tagasi reisi, mida teevad ka teiste rahvuste esindajad.

Kui mitu korda Soome elanikud siis aasta jooksul Eestis käivad ja mida need reisid tähendavad Eesti majandusele?

Nii mõnigi soomlane sõidab Eestisse korra nädalas, aga osa soomlastest ei ole Eestis kunagi käinud. Mõnede arvates käib meid Eestis liiga palju ja mõju majandusele on vähene.

Ühendades Soome statistikaameti, Eesti Panga ja statistikaameti teavet saame me tulemuseks 2,5 miljonit Soome elanike reisi Eestisse aastas. Nende reiside kestel viibitakse Eestis umbes 5,5 miljonit päeva.

Miljon päeva tekib päevaristlustest, ülejäänud ööbimistest. Kusjuures suurem osa Soomest tulevatest turistidest ööbib praegu juba kusagil mujal kui majutusasutustes. Oma või tuttavate eluasemeid kasutatakse aga keskmisest pikemalt, mitu päeva või koguni nädalat korraga. Soomlaste elamispinnaostud ainuüksi Tallinnas on viimase aasta jooksul lisandunud kolmandiku võrra.

Isegi ametliku statistika kohaselt on Soome turistide mõju Eesti majandusele suurem kui tervel põllumajandusel. Sellest hoolimata töötab põllumajandusministeeriumis umbes kolmsada ametnikku, EASi alla kuuluvas turismiarenduskeskuses aga vaid kaks inimest, kelle ülesanne on hoolitseda Soomest tuleva turismivoo eest.

Raha, millega Soomest tulevad turistid Eestit turgutavad, on tõenäoliselt veel ametlikest andmetest (mõni protsent SKTst) märgatavalt suurem. Avalikkuses on räägitud, et Soome elanikud ostavad Eestis kaupu umbes poole miljardi euro eest aastas. Samas ostetakse mõnede hinnangute kohaselt sellise summa eest ainuüksi alkoholi. Kui me korrutame eelpool mainitud 5,5 miljonit päeva küsitlustest saadud summaga, mille üks Soomes elav turist Eestis keskmiselt kulutab (150-300 eurot päevas), saame tulemuseks selgelt rohkem kui miljard eurot aastas.

Paraku ei ole seda teemat nii põhjalikult uuritud, et tegelikes arvudes võiks veendunud olla. Minu hinnangul peaks Soome elanike Eestis kulutatud raha hulga kindlasti täpsemate uuringutega selgemaks tegema.

Kui me vaatame Soome ja Eesti suhteid laiemalt, siis peame lisama siinsesse majandusse ka palgaraha, mille eestlased Soomest koju toovad. Ainuüksi Helsingi piirkonnas tööl käivate eestlaste aastased sissetulekud on ligikaudu pool miljardit eurot, millest suur osa tuuakse Eestisse ja kulutatakse siin.

Ehk siis - kuigi kaksiklinna idee alati kõige populaarsem pole, on meie maad ja eriti metropolipiirkonnad indiviidide tasandil sügavalt lõimunud.

Seda tendentsi süvendab fakt, et Soome koondub üha enam Lõuna-Soome. Eestist väiksemal maa-alal elab juba pool soomlastest [Soome rahvaarv on 31.3.2012 seisuga 5,4 miljonit -toim]. Transport toob suurema osa neist soomlastest umbes tunni ajaga sadamasse - nii et igapäevane reisimine Eestisse on rohkem kui lihtne. Transpordispetsialistide sõnul ammendab Helsingi Läänesadama läbilaskevõime end kolme kuni nelja aasta pärast.

Turismiga kokku puutuvad inimesed on ammu täheldanud, et alati kui Soome majandus langeb, kasvab Soome elanike huvi Eestisse reisimise vastu. Seda võis märgata ka jaanuris Helsingis korraldatud turismimessil, mille külastajad olid Eestist palju huvitatumad kui mullu.

Nii et - soovime me seda või mitte, aga meie riikide elanikud liiguvad piirideta ruumis ja see avaldab Eestile palju suuremat majanduslikku mõju, kui seda tihtipeale tajutakse või tunnistatakse.

Toimetaja: Tõlkis ja Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: