Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Taani teadlased: alkohol ei kahjusta raseduse alguses loodet

Vähese või keskmise koguse alkoholi joomine raseduse algjärgus ei mõjuta lapse arengut, leidsid Taani teadlased.
Uuringus osales üle 1600 raseda naise, kellest pool ootasid last esimest korda. Naistelt küsiti, kui palju nad alkoholi joovad. Väheseks tarvitamiseks loeti nädalas 1-4 alkohoolset jooki, keskmiseks 5-8 ning rohkeks alates 9 joogist nädalas. Samuti osales uuringus naisi, kes raseduse ajal üldse ei joonud. Arvesse võeti ka pummeldamist ehk seda, kui naine jõi korraga viis või enam jooki, vahendas BBC.

Emade alkoholitarvitamise tagajärgi uuriti viieaastastel lastel, võttes arvesse nende IQ-d, tähelepanuvõimet ja enesekontrolli. Selgus, et vähene või keskmine joomine ega ka pummeldamine raseduse algjärgus ei olnud seoses viieaastaste laste arenguga.

IQ-testide tulemustes ei olnud erinevusi raseduse algjärgus alkoholi vältinud emade laste ning raseduse vältel kuni kaheksa jooki nädalas joonud emade järeltulijate vahel.

Küll aga oli neil lastel, kelle emad olid joonud üle üheksa joogi nädalas, väiksem tähelepanuvõime kui teistel lastel.

"Meie uuring näitas, et emade vähesel või keskmisel alkoholitarvitamisel ei ole viieaastastele lastele ebasoodsat mõju," teatasid uurimuse autorid Ulrik Schiøler Kesmodel Aarhusi ülikoolist ja professor Erik Lykke Mortensen Kopenhaageni ülikoolist.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: