Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vene ärimees asutas Nobeli preemiast suurema füüsikaauhinna

Vene ärimees Juri Milner, kelle varandust on Forbes hinnanud miljardi dollari suuruseks, asutas iga-aastase füüsikaauhinna, mis on peaaegu kolm korda suurem kui Nobeli preemia.
Juri Milneri heategevusfondi teatel hakatakse uut auhinda andma väljapaistvate saavutuste eest fundamentaalfüüsikas ja sellega piirnevates valdkondades, kirjutas Vene majandusleht Vedomosti.

Igal aastal hakkab selleks spetsiaalselt loodud fundamentaalfüüsika auhinna fond, mille direktorite nõukogusse kuuluvad Milner ja Nobeli füüsikapreemia laureaat Steven Weinberg, määrama võitjaid kahes kategoorias: vanemad ja juba tuntuse saavutanud teadlased võivad pretendeerida ühele 3 miljoni dollari suurusele preemiale ning noored teadlased kolmele 100 000 dollari suurusele preemiale. Preemiad võidakse jagada ka mitme teadlase vahel.

Milneri auhinna põhiline erinevus Nobeli auhinnast, mis möödunud aastal oli 1,1 miljardi suurune, ei seisne rahasummas, vaid muus. Nobeli auhind määratakse vaid tulemuste eest, mis on leidnud eksperimentaalse kinnituse, mida tuleb vahel aga oodata kümneid aastaid. Milner seevastu on veendunud, et tänapäeva füüsika avastused väärivad tähelepanu isegi siis, kui neid ei  ole eksperimendiga kinnitatud.

Milner, kes on praegu 50-aastane, on lõpetanud Moskva Riikliku Ülikooli teoreetilise füüsika alal.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: