Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pöide kirikus seisavad ees konserveerimistööd

ERR
ERR
Arvatavalt Eesti vanim kiviehitis - Pöide kirik Saaremaal pälvis riigi tähelepanu ja kultuuriministeeriumi eelarveridadel seisab asekantsler Anton Pärna  sõnul selle kiriku konserveerimine kuni aastani 2016 igal aastal eraldi eelarvereal.
Veel mõni aeg tagasi olid kirikus alad, mida piirasid ohutuslindid, kuna nende vettinud võlvide all võis olla ohtlik. Tänavu suvel kiriku sees ja väljas läbi viidud uuringud selgitasid, et asi nii hull veel pole, et kirik võiks sisse kukkuda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Sellist avariiolukorda Pöide kiriku võlvide puhul ei ole. Selge, et sealt tükikesi pudeneb, need on krohvi ja vuugimördi tükid ja sellega peab iga Pöide kiriku külastaja arvestama, aga suurt ohtu kirikule ei ole," kinnitas kunstiajaloolane Juhan Kilumets.

13. sajandist pärit ainulaadne Pöide kindluskirik on nüüdsest ka kultuuriministeeriumi teravdatud tähelepanu ja rahastamise all.

"Kultuuriministeeriumi riigieelarve strateegias on täna Pöide kirik lahti kirjutatud kuni aastani 2016. Hetkel ongi meie esimene ülesanne saada kirikule uus katus ja saada läbi uue katuse stabiilne kiriku sisekliima," rääkis kultuuriministeeriumi asekantsler Anton Pärn.

Milline pöide kirik aastate või aastakümnete pärast võiks välja näha, sellele on Juhan Kilumetsa sõnul täna veel vara mõelda.

"Nähes, millises seisukorras Pöide kirik on, ei ole mingit tähtsust, millise lõpptulemuse me endile silme ette maname. Meie põlvkonna ülesanne on peatada lagunemine, peatada häving ja tagada see, et siit mitte midagi rohkem kahjustada ei saaks," ütles Kilumets.

"Ja niikaua kui siin on kogudus ja kui inimesed tulevad kirikusse, niikaua on vaja ka jumalateenistusi pidada," kinnitas Pöide Maarja koguduse hooldajaõpetaja Veiko Vihuri.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: