Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EPE: meditsiinitöötajate palgatõus ei peaks toimuma patsiendi arvelt

Viimastel nädalatel on juttu olnud võimalusest, et arstide ja õdede palgatõusuks vajalik raha tuleks osaliselt kõrgema visiiditasu arvelt. Eesti patsientide esindusühing (EPE) arvab, et meditsiinitöötajate palgatõus ei peaks toimuma patsiendi arvelt.
EPE infojuhi Anne Veskimeistri sõnul on osapooled istunud koos, et kokku panna hea tahte koostöölepet tervishoiu jätkusuutlikkuse tagamiseks. "Seal on sisse kirjutatud põhimõte praeguses seisus, et välditakse patsientide omaosaluse kasvu," ütles Veskimeister ERRi raadiouudistele.

"Tekib küll küsimus, et miks peaks meditsiinitöötajate palgatõus toimuma patsiendi arvelt," lisas ta.

Visiiditasu tõus on siiski tulemas, sest arst-residentide ja kiirabitöötajate palgatõusuks on sotsiaalministeeriumi arvutuste kohaselt vaja umbes 3,5 miljonit eurot.

Praxise analüütik Andres Võrk ütles, et kõrgem visiiditasu vähendab põhjuseta visiitide arvu ning praegu kehtivad erandid jäävad ka visiiditasu tõusu korral kehtima.

"Visiiditasu tõstmine ei tohiks tegelikult olla väga suure mõjuga inimeste jaoks, sest eeldus on, et ka need praegused erandid, näiteks, et visiiditasu ei kehti rasedatele, väikelastele või visiiditasust on vabastatud teatud eriarstide juurde minek, need jäävad arvatavasti kehtima," ütles Võrk.

Tema hinnangul on väga oluline, et perearstikülastuste eest ei asutaks visiiditasu võtma ja kõik perearsti saatekirjaga visiidid eriarsti juurde jääks ka tulevikus visiiditasu alt välja.

Tervishoiuvaldkonnas aastakümneid töötanud Tartu kiirabi juhi Ago Kõrgvee sõnul on visiidi- ja voodipäevatasu tõus vajalik.

"Inimesel peabki olema omaosalus, kui ta mingisuguse teenuse saamiseks pöördub ka meditsiini poole. See loob sellise eelduse, et inimene siis vähemasti täiesti selgelt teab, mida ta teeb," lausus Kõrgvee.

Sotsiaalminister Hanno Pevkur ütles täna hommikul ETV saates "Terevisioon", et aastaid muutumatuna püsinud visiiditasu võiks tarbijahinna indeksit aluseks võttes olla viis eurot ning praegu tegeletakse visiiditasu uue määra arvutamisega.

"See visiit arsti juurde, tulenevalt viimastest arengutest, see võib natukene tõusta. Ma ootan viimaseid arvutusi haiglate liidult, nad on lubanud selle nädala jooksul mulle kirja saata," ütles Pevkur.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: