Unikaalne kalapääs võimaldab lõhel Eesti kaudu Lätis kudemas käia ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: ERR
Läti piiri ääres Vastse-Roosa külas sai valmis unikaalne kalapääs, mis võimaldab nüüd Riia lahe lõhedel ja silmudel Eesti kaudu Lätis kudemas käia.
Erinevalt kalatreppidest on kalapääs looduslikuma iseloomuga ning meelitas esimesed kalad kohale juba enne ametlikku avamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Silmud pole ainsad, kel paisu kudemisrändeks tarvis on. Metsavenna talu peremees Meelis Mõttus selgitas, et sama on ka lõhedega.

Kalapääs ise on unikaalne, kuna tegu on esimese kärestikulise pääsuga, mis Eestis avatud. Keskkonnainvesteeringute keskuse toel valminud rajatis läks maksma 200 000 eurot. Tegu on ilmselt kaugeima maismaapunktiga, kuhu Riia lahe kalad merest kudemas käivad, põigates läbi Eesti ülesvoolu Lätti tagasi.

Pääsu avamine on eelduseks ka hüdroenergia kasutuselevõtuks vanas mõisaveskis ja ka sellele, et ülesvoolu elavatel peredel ka edaspidi kaevus vesi oleks.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: