Aivar Hundimägi: miks ministrit räsib pankrotiskandaal? ({{commentsTotal}})

Aivar Hundimägi Äripäev
Aivar Hundimägi Äripäev Autor/allikas: Äripäev
Eile esitasid pankrotistunud transpordifirma Autorollo võlausaldajad Harju maakohtule poole miljoni eurose hagi. Teiste hulgas puudutab tsiviilnõue keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannust ja tema abikaasat Rain Rosimannust.
Lisaks Reformierakonnas suurt mõju omavale perekond Rosimannusele nõutakse kohtu kaudu võlausaldajatele tekitatud kahju hüvitamist Keit Pentus-Rosimannuse isalt Väino Pentuselt, kes oli Autorollo omanik ja juht. Väino Pentuselt võttis ettevõtte 2010. aasta kevadel üle advokaat Siim Roode. Tsiviilnõue on suunatud ka Roode ning kahe temaga seotud ettevõtte vastu.

Äripäev on viimased poolteist nädalat üritanud saada selgust, mis on hagi esitamise tagamaad ehk mis ühes väikese käibega transpordifirmas 2010. ja 2011. aastal toimus. Äriregistris olevatest dokumentidest ning erinevate asjaosalistega tehtud intervjuudest on tulnud avalikuks tehingud, mis viitavad võlausaldajate huvide kahjustamisele.

Kõige suurem võlausaldaja oli riiklik KredEx, mis andis käenduse Autorollo Swedbanki laenule. KredExil jäi pankrotipessa kinni üle 300 000 euro. KredEx on oma võlanõude loovutanud, saadud kahju täpset suurust ei ole aga KredEx nõus avalikustama. Samuti varjab KredEx nende inimeste nimesid, kes otsustasid Reformierakonna juhatusse kuuluva poliitiku isa firma äritegevust toetada.

Juhtumi kõige olulisem küsimus seisneb selles, kas perekond Rosimannus oli Autorollos 2010. ja 2011. aastal toimunud tehingutest teadlik. Autorollo pankrotitoimkonna esimees Ingmar Pärn on korduvalt kinnitanud, et keskkonnaminister ja tema abikaasa olid teadlikud Autorollos tehtud tehingutest. Kui see väide leiab kohtus tõendamist, siis istub keskkonnaministri toolil inimene, kes oli teadlik KredExile ehk kõigile maksumaksjatele kahju tekitamisest, aga ta ei sekkunud, et tehinguid takistada.

Tsiviilasi ei ole ainus, mis keskkonnaminister Pentus-Rosimannust võib ähvardada. Kui minister oli tõesti teadlik Autorollos toimunust ja selle kohta on Autorollo pankrotitoimkonnal tõendid, siis tekib küsimus, miks prokuratuur ei ole hakanud uurima ühe valitsuse liikme vastu esitatud tõsiste süüdistuste paikapidavust. Tegemist pole enam pelgalt tsiviilvaidlusega.

On väidetud, et võlausaldajad üritavad teha keskkonnaministrit süüdi tema isa firmas toimunu pärast. Et tegemist on pahatahtlikku ja alatu kättemaksuga. Pentus-Rosimannus ise on Äripäevale kinnitanud, et tema ei olnud Autorollo majandustegevusega seotud ja ei olnud ka teadlik ettevõttes toimunud tehingutest.

Avalikkusele on oluline saada teada, millist rolli mängisid keskkonnaminister ja tema abikaasa Autorollos. Rosimannused ise ei soovi toimunut tõepäraselt avalikustada. Tõenäoliselt saab avalikkus tõe teada, kui kohus võtab võlausaldajate hagi menetlusse ja algab kohtuvaidlus või kui prokuratuur esitatud kahtlusi kontrollib.

Äriregistris olevad avalikud dokumendid näitavad aga seda, et Autorollos tehti 2010. aastal tehinguid, mis kahjustasid võlausaldajate huve. Küsimus on selles, kui palju nendest tehingutest oli teadlik perekond Rosimannus ja kas osa tehingutest tehti nende soovitusel.

Autorollos juhtum on oluline veel seetõttu, et toimunuga on olnud seotud Eestis suurt mõjuvõimu omav sõpruskond. Selle sõpruskonna liikmed on olnud kõrgetes ametites Reformierakonnas ja Res Publicas. Nad on rahastanud mõlemat erakonda. Üks sõpruskonna liikmetest, Toomas Tauts, kuulub Eesti Energia nõukogusse. Samal aastal kui advokaat Siim Roode korraldas Autorollos erinevaid tehinguid, valiti Roode IRLi aukohtu liikmeks.

Kui Autorollo majandusraskustesse sattumise järel oleks ettevõtte omanikud ja juhid käitunud seaduskuulekalt ja ausalt, siis ei oleks täna ka keskkonnaministri ümber puhkenud skandaali.

Selles ei ole midagi imelikku, et osa ettevõtteid satub raskustesse ja pankrotistub. Aus käitumine omanike poolt oleks see, kui probleemidest antakse võlausaldajatele teada ning edasi lastakse ettevõttes toimetada pankrotihalduril, kes järele jäänud vara realiseerib ja tulu võlausaldajate vahel ära jaotab.

Autorollos juhtus aga täpselt vastupidine. Kui ettevõttes ilmnesid raskused, siis läks firma Väino Pentuselt advokaat Siim Roodele kuuluva osaühingu omandusse ning vähem kui aastaga oli vara ettevõttest välja viidud. Tõenäoliselt varasemate tehingute peitmiseks sõlmiti aga kaks sularaha laenulepingut kokku kolmele miljonile kroonile [191 734 eurot -toim]. Nende tehingutega tehti algust loetud päevad pärast seda, kui Autorollo vastu esitati esimene pankrotiavaldus ning kui Keit Pentus-Rosimannus oli ettevõtte raamatupidajalt enda kätte nõudnud Autorollo dokumendid.

Perekond Rosimannuse ümber puhkenud skandaal võib raputada tugevalt mõlemat võimuparteid ja tõenäoliselt otsitakse võimalusi see teema kiiresti summutada. Edasised arengud sõltuvad paljuski prokuratuuri otsusest. Kas nad võtavad sel aastal veel ühe Reformierakonna ministri tegevuse uurimise alla või mitte. Kogu valitsus hoiab praegu tõenäoliselt pöialt, et mingit uurimist ei tuleks.

Tegemist on Vikerraadio päevakommentaariga. Kõiki päevakommentaare on võimalik kuulata SIIN.

Toimetaja: Rain KooliERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: