TÜ kunstimuuseumis näeb Düreri puulõikeid

Renessansikunstniku Albrecht Düreri 540. sünniaastapäevaks tõi Tartu Ülikooli kunstimuuseum oma varasalvedest vaatamiseks välja pea kõik siin asuvad Düreri puulõiketehnikas trükitud originaalpildid.
Näitusel on ka Düreri kaasaegsete töid, et läbi nende laiemalt tutvustada puulõiget kui kõige vanemat graafikatehnikat, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kui puulõikepildid olid kuni XV sajandi lõpuni lihtsa joonega ja enamasti usulise sisuga, siis Saksa kunstnik Albrecht Dürer tegi selles vallas olulise murrangu. Tema kujundatud jooniste puusse lõikamine nõudis juba palju suuremat tehnilist meisterlikkust. Olgu ka märgitud, et reaalselt tegeles puusse lõigete tegemisega siiski eraldi meister, mitte kunstnik ise.

"Ma usun, et vaataja jaoks on Dürer kindlasti ligitõmbav nimi," ütles näituse "Puusse lõigatud pildid. Albrecht Dürer ja saksa puulõikekunst 16.sajandil" kuraator Ingrid Sahk. "Tema töödega ollakse kursis, ta väärtus on hinnatud , teada, aga muuseumitöö poole pealt oli just põnev tegeleda Düreri kaasaegsete meistritega XVI sajandist, kelle tööde daatumite, pealkirjade määramine osutus palju keerulisemaks."

Keerukaks tegi asja see, et nii mitmedki puulõiketehnikas tehtud pildid pärinevad näiteks raamatutest. Tõenäoliselt lõikas mõni kollektsionäär aastasadade eest pildi mõnest raamatust välja. Ka selline lõigutud raamat aastast 1497 on näitusel vaatamiseks.

"Kadrioru muuseum aastaid tagasi koostöös Bremeni Kunsthallega näitas Düreri graafikat, aga siis oli põhiosa toodud väliskogudest sisse. Nüüd on väljas meie oma kogudes olev vanem graafika. Ja seetõttu on see tõesti haruldane.," rääkis Ingrid Sahk.

Tuleva aasta märtsi lõpuni avatuks jääv näitus "Puusse lõigatud pildid. Albrecht Dürer ja saksa puulõikekunst 16.sajandil" esitleb kuraditosinat Düreri kavandatud puulõiget. Ja et külastajad saaksid aimu, mida tähendas puulõiketehnika ja graafikatehnikad laiemalt, plaanib muuseum hakata korraldama ka vastavaid õpitubasid.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: