Saar: kaitsekulusid vähem tõstes jätkuks õpetajate palgatõusuks raha ({{commentsTotal}})

Praeguses olukorras, kus eelarve on väga pingeline ja paljud kulud kasvavad, ei ole mõistlik olla kaitsekulude tõstmise osas pioneer, ütles sotsiaaldemokraatide juhatuse liige Indrek Saar.
Saar rääkis ETV saates "Foorum", et sotsiaaldemokraatide tehtud eelarve muudatusettepanekud olid rahaliselt korrektselt kaetud ning küsimus on poliitilistes valikutes. Kaitsekulutuste tõstmine kahe protsendini SKTst ei ole tema hinnangul mõttekas.

"Me ei pea kaitsekulutusi tõstma 60 miljonit eurot sel aastal, võime neid rahulikult tõsta natukene vähem. Sellest lähtub ka meie muudatusettepanek, mis ütleb, et selle asemel, et tõsta 60 miljonit, tõstame 20, mis on nii rahanumbris kui SKT numbris ka väga suur kasv," rääkis Saar.

Tema sõnul on raske aru saada, miks peaks olukorras, kus enamik riike kaitsekulutusi ei tõsta, Eesti seda niivõrd suures mahus tegema.

"Selles situatsioonis püüame meie näidata, et oleme tublimatest tublimad, kui samal ajal teame, et seda 40 miljonit oleks vaja, et tõsta õpetajate ja kultuuritöötajate palku, mis katab selle ära. Ühtki sisulist vastust ei ole me sellele mitte kunagi saanud," ütles Saar.

Reformierakonna fraktsiooni liige Aivar Sõerd ütles, et sotsiaaldemokraatide ettepanekuid ei saa tõsiselt arvestada.

"Võime kaitsekulude üle rääkida pikalt. Tegelikult eelarve panustab nii sise- kui välisjulgeolekule, aga võtta valitsuse reservist ära kindla sihtotstarbega vahendid, mis on mõeldud Euroopa Liidus eelarves maksmiseks, ei ole kindlasti see, mida saab arvestada.  Ei saa toetada sellist maksusüsteemi ümberpööramist, mis seab ohtu meie tulevaste aastate majanduskasvu," sõnas Sõerd.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Mailis Reps märkis, et riigi seavad ohtu hoopis õpetajate madalad palgad ja maakoolide hääbumine, sest inimesed lähevad Eestist ära.

Riigikogu Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liige Margus Tsahkna märkis, et ei toeta põhimõtteliselt riigikaitsekulutuste vastandamist muudele kulutustele. Kaitsekulude tõus ei lähe tema sõnul abstraktselt kaduma.

"Me räägime reaalselt poistest, meestest ja sõjaväelastest ning ka Kaitseliidust, kes meie kaitsetahet peavad tagama. Kui vaatame olukorda, mis on Ida-Virumaal ja mis olukorras meie kaitseväelased teenivad ja mis varustus neil on, siis see nõuab seda investeeringut".

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: