Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Muusika ergastab tervet aju

Soome teadlased on loonud uudse meetodi, mis teeb võimalikuks senisest hoopis detailsemalt reaalajas analüüsida, millist mõju muusika kuulamine ajule avaldab. Uus meetod võimaldab uurida, kuidas aju töötleb muusika rütmi, tonaalsust ja tämbrit.
Tänu sellele on teadlased avastanud, et muusikalise info töötluses osalevad ka alad, mida muidu seostatakse motoorika, emotsioonide ja loovusega, kirjutas ERRi teadusportaal.

Dr Vinoo Alluri juhtimisel salvestasid Soome teadlased funktsionaalse magnetresonantsmeetodi abil kaasaegse tango salvestust kuulavate inimeste aju tegevuse jäljed. Seejärel, kasutades keerukamaid algoritme, analüüsisid nad tango muusikalist sisu, näidates, kuidas lugu aja jooksul rütmiliselt, tonaalselt ja tämbriliselt areneb.

Oluline on märkida ka seda, et uuringus kasutatud muusikapala ei olnud elektrooniline muusikapala vaid salvestatud akustiliste instrumentidega.

Muusikapala ja inimeste aju tegevuse analüüside tulemusi võrreldes tegid teadlased mitmeid huvitavaid avastusi. Näiteks avastasid nad, et rütmi töötluses osalevad motoorikaga seotud piirkonnad ning limbiline süsteem, mis reguleerib meeleolu ja tegutsemisvalmidust, tegeleb samuti rütmi ning lisaks ka tonaalsuse analüüsiga. Pillide kõla ja tämbrit töötlesid aga piirkonnad, mida tavapäraselt seostatakse loovusega.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: