Tasuja saabus NATO operatsioonilt ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Täna hommikul saabus Tallinna miinisadamasse viis kuud NATO miinitõrjegrupi staabilaevana teeninud tuukri- ja toetuslaev Tasuja.
Laeva võtsid sadamas vastu kaitseväe peastaabi ülema kohusetäitja kolonel Peeter Hoppe ja mereväe staabi ülem kaptenleitnant Ivo Värk, teatas kaitseväe peastaap.

Kolonel Peeter Hoppe rõhutas Tasuja meeskonda tervitades Eesti mereväelaste pikaajalist rahvusvahelist kogemust ja teenistust NATO miinitõrjegrupis alates toetuslaev Admiral Pitkast 2005. aastal. "Täna on raske leida miinilaevade divisjonist mereväelast, kes poleks NATO miinitõrjegrupis teeninud," ütles kolonel Hoppe ja lisas, et merevägi on NATO üksustega hästi lõimunud. Lisaks Tasujale ja Admiral Pitkale on NATO miinitõrjegrupis teeninud miinijahtijad Sulev, Sakala ja Admiral Cowan.

28-liikmelise meeskonna hulka kuulus 11 ajateenijat, kes täitsid laeval tekimadruste ja motoristide ülesandeid. Laeva komandör kaptenmajor Johan-Elias Seljamaa ütles, et viiekuulisel missioonil osalenud ajateenijate seas oli nii mereharidust omandavaid noormehi kui neid, kel varasem kokkupuude merendusega puudus.

Mereväe staabi ülem kaptenleitnant Ivo Värk andis mereväe teenetemärgi "Usk ja tahe" laeva komandöri kohuseid täitnud kaptenmajor Johan-Elias Seljamaale. 17 esmakordselt NATO miinitõrjeüksuses teeninud mereväelast said mereväe NATO kontingendi medali, kümnele mereväelasele andis kaptenleitnant Värk üle korduva missiooni tunnuse.

Tasuja lahkus Eestist 18. juulil. Viie kuu jooksul osales laev miinitõrjegrupi koosseisus kolmel suuremal miinitõrjeoperatsioonil Hollandi, Taani ja Prantsusmaa vetes, õppusel Joint Warrior Šotimaa ranniku lähistel ning NATO miinitõrjegrupi sisestel harjutustel. Koos miinitõrjegrupiga külastas Tasuja 12 sadamat.

NATO miinitõrjegrupp on üks neljast NATO mereväeüksusest, mille ülesandeks on toetada NATO operatsioone merel nii rahuajal kui kriisiolukorras. 1973. aastal loodud üksusesse kuulub tavaliselt kuni seitse alust Ühendkuningriigist, Saksamaalt, Hollandist, Belgiast, Norrast, Poolast ja Balti riikidest.

1977. aastal Taanis ehitatud Tasuja on 44,5 meetrit pikk, tema meeskonda kuulub 28 liiget, laeva maksimaalne kiirus on 14 sõlme. Tasuja teenib Eesti mereväe koosseisus alates 2006. aastast.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: