Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tarja Halonen tegi Eestisse viimase visiidi riigipeana

Tegemist oli Tarja Haloneni lahkumisvisiidiga Eestisse Soome riigipeana. Tema auks oli Kadriorus üles rivistatud Eesti kaitseväe aukompanii ning kõlas Soome ja Eesti hümn.
"Eesti ja Soome on nagu kaks paatkonda teineteist toetavaid teekaaslasi Läänemerel, kes mõnel perioodil on tormist lahutatud, aga nad pole kunagi kaaslast silmist kaotanud, et siis jälle parras parda kõrval edasi seilata," ütles president Toomas Hendrik Ilves, kes võõrustas täna Tallinnasse visiidile saabunud Soome riigipead.

President Ilvese sõnul saab Eesti riigipea rääkida teise riigipeaga eesti keeles ainult ühel juhul - kui vestluspartneriks on Tarja Halonen, kes sügisel 2003, veidi enne Eesti euroreferendumit, ütles Tartu Ülikoolis eesti keeles: "Tere tulemast Euroopa Liitu."

"Selles väljendub ka Eesti ja Soome suhete eriline soojus ja lähedus ning siin pole põhjuseks trohheiline tetrameetriline rahvaluule, mida Eestis nimetatakse regi- ja Soomes kalevala värsiks. Oleme viimase kahe aastakümne jooksul leidnud teineteises tuge, mõistmist, abi ja liitlast, ka nendel juhtudel, mil oleme konkurendid olnud," sõnas Eesti riigipea. "Me arvame ja tegutseme Euroopa Liidus ühtemoodi."

"Soome on sarnaselt Eestile üks Euroopa Liidu vastutustundlikuma eelarve- ja finantspoliitikaga riike. Me mõlemad oleme kinni pidanud reeglitest, millega ise nõustusime ning kohustustest, mida Euroopa Liidu ja euroala ees võtsime. See annab meile mõlemale õiguse nõuda sedasama suhtumist teisteltki," rõhutas president Ilves.

"20. sajand on meid valusalt painutanud, aga me oleme rahvaste ja riikidena kestma jäänud ning 21. sajandi alguse Soome ja Eesti seisavad kindlal pinnal," kinnitas Eesti riigipea.

President Ilves kinkis Soome riigipeale Tarja Halonenile Eesti tunnustatud kunstniku Valli Lember-Bogatkina kaks Tallinna akvarelli.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: