Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aruanne: lahkuv valitsus on täitnud 90% lubadustest

Riigisekretär Heiki Loot leidis valitsusprogrammi aruandes, et lahkuva valitsuse 321 valimislubadusest on osaliselt või täielikult täidetud 90 protsenti, opositsiooni jaoks on nii positiivne aruanne jahmatav.
Majanduskasvu eufoorias tehtud valitsemisprogramm pidi vastu pidama ligi 20-protsendisele sisemajanduse kogutoodangu (SKT) langusele, järsult tõusvale töötusele ning viimaks ka sotsiaaldemokraatide lahkumisele koalitsioonist. Ometi, nagu näitab täna avaldatud tegevusaruanne, pidas programm sellele raskusele vastu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sealhulgas täideti maksu- ja rahanduspoliitiline programm täies mahus, hariduspoliitilised eesmärgid 90 protsendi mahus ja kaitsepoliitika samuti umbes 90 protsendi mahus.

"Mina pean kõige olulisemaks tööturu reformi, uut töölepingu seadust, põhikooli- ja gümnaasiumireformi. Pikka-pikka aega ei suudetud seda ära teha, meie saime hakkama," märkis peaminister Andrus Ansip.

Opositsioon aga seab kahtluse alla kogu aruande mõttekuse, kuna majanduskriisist alates on valitsus nende sõnul tegutsenud täiesti ilma programmita. Opositsiooni hinnangul on täielikult täidetud lubadusi raske leida.

"Kui me hakkama punkt-punktilt võtma, siis leiab väga vähe asju, mida täideti. Küll leiab aga asju, mida tehti täpselt vastupidi. Alustame maksudest: valitsusliit lubas, et makse alandatakse või vähemalt jäetakse samaks, tegelikult aga makse tõsteti ja ka käibemaksu tõsteti," selgitas keskerakondlasest riigikogu liige Kadri Simson. Ta lias, et valitsus lubas seista tasakaalustatud  regionaalse arengu eest, kuid tegelikult raskendas omavalitsuste olukorda märgatavalt.

Perepoliitikas, palgapoliitikas ning sotsiaal- ja tervishoiupoliitikas jäi palju eesmärke täitmata. Selle põhjus on valitsuse hinnangul majanduskriisist tingitud rahapuudus. Kui aga sisulist poolt vaadata, ei olevat lugu üldse nii hull - olemasolevaid poliitikaid rahastati selle võrra rohkem.

"Sotsiaalkulud kasvasid kriisi tõttu tegelikult kiiremini kui me planeerisime. See tähendab, et uusi algatusi oli võimatu teha. Tegelikult võib öelda, et me ületasime neid programme," rääkis rahandusminister Jürgen Ligi.

Simsoni arvates pidas valitsus perepoliitikas oluliseks vaid vanemapalga ülempiiri säilitamist. "See toodi ohvriks kõigile teistele lastetoetustele ja peretoetustele. Lubati märksa tasakaalustatumat kui tegelik poliitika," märkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: