Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kired Nabala maardla ümber lahvatasid taas

Mitukümmend tuhat vastuallkirja kogunud Nabala maardla ehk Tuhala nõiakaevu võitlus vaibus tundlikel valimiste-eelseil kuudel avalikkusest, ent täna lõid kired taas lõkkele, sest ametist lahkuv valitsus võttis vastu ehitusmaavarade arengukava, kus Nabala maardlagi sees.
Esimesel valimistejärgsel istungil võttis valitsus vastu varem kaks korda tagasi lükatud ehitusmaavarade arengukava aastani 2020, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Maardlavastaste hinnangul tõmbas valitsus pärast valimisi neile nii-öelda koti pähe ja andis esimesel istungil arendajaile vabad käed kopp maasse lüüa.

"Täna võeti vastu ehitusmaavarade kasutamise arengukava 2011-2020 ja seal on nüüd Nabala maardla sees," nentis MTÜ Tuhala looduskeskuse esindaja Ants Talioja.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi aga väitis, et arengukava kaardistab üksnes ehitusmaavarade kasutamise võimalused ja tulevikusuunad. "See on üldine strateegiline dokument selles valdkonnas ja kindlasti ta ühegi maardla ega karjääri kohta ei ütle, et seal tingimata peab kaevandama või ei tohi kaevandada," lausus Tamkivi.

Kui inimeste soov mitte elada kaevanduspiirkonnas on mõistetav, siis kaevanduse vastased on oma võitluse rajanud väitele, et kaevandamine jätab kuivaks enam kui 30 ümberkaudse küla kaevud. Seda on jõudnud tarmukalt kinnitada mitmed armastatud artistid ja šarlatanidki, aga mitte geoloogid.

"Kui peaminister selle kinnitab, siis piltlikult öeldes annab ta allkirja nõiakaevu hävitamise otsusele ja mitte ainult nõiakaevu, vaid tuhandete kaevude hävitamise otsusele," lausus Talioja, kes ei pea keskkonnahindamist tõsiseltvõetavaks.

"Kui keskkonnahindamisi hakata uskuma, siis on tegemist justkui muinasjutuga - hakka või uskuma. See on lihtsalt kokku kirjutatud," märkis ta.

Konkreetselt Nabala maardlat puudutab arengukava Tamkivi sõnul vaid paari lausega. "Arendajate huvi on kaevandada, omavalitsuse ja inimestega kokkuleppele jõutud ei ole ja kokkuleppel kohalike omavalitsustega on algatatud Nabalas lisauuringud, mis kestavad aastatel 2011-2013, enne seda seal mingit tegevust ei toimu," kinnitas ta.

Valitsus kaalus ka Nabala varu välja jätmist arengukavast, kuid keskkonnaministri sõnul olnuks varu teadlik väljajätmine arengukavast pimesiku mängimine.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: