Tartus valmib sügiseks nanolabor

Tartu teaduspargis valmib sügiseks nanolabor, et luua võimalikult kiiresti igapäevaellu jõudvaid tehnoloogiad.
Hetkel on tegemist tavalise suure ruumiga ühes renoveeritavas vanas majas, kuid sügiseks asub just sel kohal enam kui 400 ruutmeetri suurune puhasruum, kuhu sisenevad inimesed peavad kandma spetsiaalset skafandrit, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Teist nii suurt tolmuosakestest priid ruumi Baltimaades pole.

Eile nurgakivi saanud nanolabori eesmärk on pakkuda ettevõtetele teadusarendustegevuse võimalust. Töös on näiteks ühisprojekt ühe klaasitööstusega.

"Meil on väljatöötamisel selline elektrooptiline pinnakate, mis sisuliselt oleks nagu elektriline kardin ehk nupulevajutusega muudetakse klaasi läbipaistvust nii, et ta kas paistab läbi või ei paista läbi," selgitas Nanotehnoloogiate Arenduskeskuse AS juhataja Ilmar Kink.

"Meil on ka koostööprojekt, millega nanolisanditega proovitakse kilematerjali omadusi parandada, näiteks tugevamaks muuta," lisas Kink.

Ka Tartu teaduspargis tegelevatele firmadele loob uus labor uusi võimalusi, sest tegemist on esimese kontrollitud puhtusega ruumiga, kus lisaks nanouuringutele saab ka reaalselt tootmist korraldada.

"Siin on meie firmadest Clifton, Evicon ja Skeleton, kes tegelevad kas pooljuhtide või sensorite või ka superkondensaatorite arendamisega. Neile tekivad kindlasti uued ja palju paremad võimalused oma arendustööde tegemiseks," rääkis SA Tartu Teaduspark juhatuse liige Toomas Noorem.

Kokku läheb nanolabor maksma 1,77 miljonit eurot, millest ligi poole katab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus, teise poole teaduspark.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: