Kameruni doktorant lahkub rünnaku tõttu Tartust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Üliõpilaskondade Liit (EÜL) teatas, et Tartus on korduvalt rünnatud Kamerunist pärit biofüüsika doktoranti, mistõttu viimane otsustas oma õpingud Tartu ülikoolis lõpetada ning linnast lahkuda.
Kuigi prokuratuur on teadlik vaid ühest rünnakust Kameruni noormehe vastu, siis EÜLi andmetel rünnati teda viimati möödunud nädalal ning tegemist oli kolmanda rünnakuga tema vastu, mis on Eestis toimunud.

"Suhtlesime ka prokuratuuriga, kes väidab, et ainult üks rünnak on neile teada. Aga samas on mees ise öelnud, et see on kolmas kord ja on teinud ka politseile avaldusi," kinnitas EÜLi juhatuse esimees Maris Mälzer ERRi uudisteportaalile.

Rünnaku ohvriks langenud mehe toakaaslase sõnul rünnati nüüd Tartust lahkuda soovivat meest esimest korda 8. aprillil ja teist korda 28. mail. Esimese rünnaku kohta tegi ta politseile ka avalduse, kuid teise puhul külastas vaid arsti silmade kontrolliks.

Toakaaslase sõnul lahkub Kamerunist pärit mees Berliini, kus ta on varem õppinud ning kus ta kavatseb lähinädalail kaitsta oma doktoritööd.

Ohver ütles ERRi uudisteportaaliga vesteldes, et ei soovi meediale rünnakute kohta kommentaare jagada.

Politsei on teadlik vaid ühest rünnakust

Lõuna prefektuur sai 20. aprillil teate selle kohta, et 16. aprilli öösel lõi tundmatu mees Tartus Raatuse tänaval 1975. aastal sündinud Kameruni kodanikku. "Kannatanu on öelnud, et üks mees lõi teda põhjuseta näkku. Väidetava lööjaga koos olid veel kaks meest. Kannatanu ütles uurijale, et ükski kolmest isikust ei omanud skinheadile omast välimust. Samuti ei ole kannatanu õiguskaitseasutustele öelnud, et ta oleks varem Tartus kallaletungi ohvriks langenud," teatas Lõuna ringkonnaprokuratuuri pressinõunik Kristina Kostina.

Mis põhjusel üks mees teist lõi, selgub uurimise käigus. Prokuratuuri hinnangul on seega ennatlik meedias ilmunud väide selle kohta, et Kameruni kodanik langes rassistliku rünnaku ohvriks.

"Politsei on igasugusele inimeste turvalisuse ohustamist puutuvale informatsioonile avatud ja julgustab igal aastal Tartusse õppima asuvaid välisüliõpilasi politseile ka rassilisena näivatest juhtumitest teada andma. Kindlasti on õige, et  juhtunust teatati politseile ning sai alustada kriminaalmenetlust juhtunu üksikasjade väljaselgitamiseks, kahjuks raskendab seda pikk ajavahemik kallaletungi ja sellest politseile teadaandmise vahel," ütles Lõuna Prefektuuri korrakaitsebüroo juht Indrek Koemets.

Välistudengite rünnakuid on Tartus ka varem toimunud

Mälzeri sõnul on probleeme Tartus olnud varemgi. "Olen ise olnud olukorras, kus üks mustanahaline tudeng palus, et ma temaga Tartu raekoja platsis juttu hakkaksin ajama, sest siis kui ta räägib naisterahvaga, ei tulda teda loodetavasti ründama ja jutu käigus mainis ta samuti, et see pole esimene kord ning lahkub kohe Eestist, " selgitas Mälzer.

Tema sõnul räägivad ka Tartu välistudengite tuutorid mitmetest ründamise intsidentidest, mis on ajendatud rassistlikust vihast. "Probleem on kestnud aastakümneid, aga lahendust pole leitud," märkis Mälzer.

"Eesti on liitudes Euroopa kõrgharidusruumi ja Bologna protsessiga võtnud endale kohustuse suurendada meil õppivate välistudengite arvu. Isikuvastaseid kuritegusid rassi, soo ja religiooni alusel tuleb taunida kõrgemal tasemel. Rünnakud välistudengite vastu vähendavad meie kõrgharidussüsteemi atraktiivsust välistudengite silmis ning heidavad halba varju meie rahvusvahelisele mainele," kommenteeris juhtunut EÜL-i juhatuse esimees Maris Mälzer.

Ta loodab, et politsei võtab välistudengi vastase rünnaku uurimist tõsiselt ning selgitab süüdlased välja.

Seoses rünnakuga teeb EÜL siseministeeriumile, sotsiaalministeeriumile ning haridus- ja teadusministeeriumile kaks ettepanekut: kaaluda tegevuskava koostamist, mille eesmärk on suurendada sallivust Eesti ühiskonnas ning tegevuskava, mille eesmärk on tagada välistudengite turvalisus nende Eestis õppimise aja vältel.

Juhtunu uurimiseks alustas politsei kriminaalmenetlust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: