X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kunstnik muretseb Tallinna teletornile loodud vitraaži pärast

1981. aastal Tallinna teletorni teisele korrusele paigutatud monumentaalkunstnik Dolores Hoffmanni aknavitraaž monteeriti lahti ning seda hakatakse eksponeerima teletorni konverentsiruumis, kunstnik on aga solvunud, sest teos ei tule seal enam sedavõrd esile.
Samuti näeb Dolores Hoffmann ümberpaigutamises nõiajahti Nõukogude ajal sündinud kunstiteosele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vitraaž valmis tollase sideministeeriumi tellimusena. Kontseptsiooni - aken maailma - pakkus Hoffmann välja ministeeriumi igava tehnilise lahenduse asemel. Vitraaž pidi köitma külastajate tähelepanu garderoobis, kus polnud midagi muud vaadata. Põhivaade avanes ülevalt.

Täna on kaaraken, kus kunagi asetses vitraaž, tühi. Kunstnik on solvunud: kas vitraaž koristati ära kui Nõukogude igand?

"Selles vitraažis ei ole mitte ühtegi motiivi, mis oleks selle Nõukogude sümboolikaga seotud - mitte ühtegi! Vastupidi, seal on väga palju dissidentlikke motiive - näiteks seal on demonstratsioonid, kus on dokumentaalsed kaadrid, kus minu ema hoiab minu isa pilti. Ja minu isa on KGB-s hukatud ja maha lastud," rääkis Hoffmann. "Näete, siin on kirikuaken - vana inimene, tal on kirikuaken, tal on koduaken ja siis televisiooniekraanid tekivad."

Vitraaži saab siiski ka tulevikus vaadata. Hoolikalt kokku pakitud klaaspaneelid asuvad teletorni vastastiivas, kus on samuti kaaraken. Sinna tuleb konverentsikeskus-kinosaal, kus näidatakse külastajatele ka filmi teletorni ajaloost. Tõsi küll - kui filmivaatamine algab, tuleb vitraažile kardin ette tõmmata.

"Seda ruumi me plaanime kasutada ka väikeste konverentside või muude ürituste korraldamiseks, kus see vitraaž annab talle just väga erilise valguse ja ka tunde. Ma arvan, et tavaseminari käigus ei olegi siia kardinat ette vaja," rääkis sihtasutuse Tallinna Teletorn juhataja Riina Roosipuu.

Teletorn avatakse külastajatele kevadel.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: