ERMi töötajad käivad fotograaf Johannes Pääsukese jälgedes

Eesti Rahva Muuseumi (ERM) peaarhivaar Tiina Tael ja teadur Piret Õunapuu kordavad sel nädalal fotograaf Johannes Pääsukese ja tema kaaslase Harri Volteri matka mööda Eesti rannikut.
Tael ja Õunapuu piirduvad Pääsukese ja Volteri matka osalise kordamisega, vahendasid "Kultuuriuudised".

Pääsuke alustas Narvast, läks Kundas rongile ja käis läbi ka Loode- ja Lääne-Eesti ranniku. Tael ja Õunapuu matkavad kaheksa päeva jooksul Narva-Jõesuust Tallinna. Teekond mööda põhjarannikut aga kattub väga suures osas.

"Jaa, nii ongi. Me astusime ikka väga palju mereranda pidi. See on jalale tunduvalt mõnusam kui astuda mööda asfaltteed. Pääsukese ajal asfalti ei olnud ja need külad, kus me oleme käinud, on täpselt Pääsukese jälgedes," rääkis Õunapuu.

Muutunud on nii Eesti maastikud kui ka Eesti elanikud, tõdes Õunapuu täna keskhommikul Karepal, Richard Sagritsa talumuuseumi õues.

"Kui Pääsuke tegi rongi peale minnes kokkuvõtte, et reisi peal ei tulnud ühtegi kopikat toidu ja öömaja peale kulutada, siis tänapäeva Eestis nii lahkeid talusid, nagu see siin on, ei ole väga palju, kus sulle pakutakse ilma rahata sööki ja öömaja," märkis Õunapuu.

ERMi kogudes on üle 1200 Johannes Pääsukese tehtud foto mitmest Eesti piirkonnast, rannikust Setumaani.

Johannes Pääsukese ja Harri Volteri jälgedes matkavad muuseumitöötajad saavad kasutada ka 96 aastat tagasi tehtud märkmeid. Muuhulgas oli tollal ilm kogu retke vältel tuuline ja vihmane. Enam-vähem samasugune on atmosfääri olek põhjarannikul ka tänavu.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: