Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ANDRUS SAAR: Looja õiguste ja kohustuste vahekorrast

Kaks nädalat tagasi kõnelesin siin Vikerraadio stuudios olles, et Jaak Joala laulud ei ole saadaval ei CD-del ega ka DVD-del. Vihjasin sellele, et kui Joala ise ei soovi oma plaatide väljaandmist, siis võiks selle teema ette võtta rahvusringhääling. Nemad on ju aastakümnete jooksul Jaak Joala esitusi salvestanud kui ka säilitanud.

Vahepeal sain teada, et rahvusringhäälingu juhtkond on mitme viimase aasta jooksul kontakteerunud Jaak Joalaga koostöö tegemise ettepanekuga. See tähendab, et antaks välja plaadid tema lauludega. Tema 60 aasta juubel on ju tulemas ning sedagi võiks tähistada plaatidega. Kusjuures rahvusringhääling loobuks ka igasugusest tasust, ehk teenistusest. Plaatide müügist saadav tulu läheks laulude esitaja arvele.

Tulemus - tulemust ei ole. Õigemini - positiivne tulemus puudub, sest Jaak Joala kas põikleb, keeldub või siis ei tule kokkulepitud kohtumisele. See on minuni jõudnud informatsioon.

Kaks nädalat tagasi rääkisin sellest, et Joala looming kujutab endast osa Eesti kultuurivaramust. See, et tema esitused on sündinud vene ajal, ei muuda nende tähendust või annavad sellele oma värvingu, kuid ei võta ära selle unikaalsust. Tema lauludel oleks ka täna rohkesti kuulajaid.
Olemegi kummastava probleemi ees, mis puudutab autori loomingut. See on tõsi küll, et autoril, ka laulu esitajal, on õigus loobuda end tiražeerimast kui ta seda ei soovi. Taoline soov võib olla ka ositi mõistetav. Looja tunneb, et teatud teosed ei tulnud välja nii nagu tahtnuks või hindamiskriteeriumid on aja jooksul muutunud. Me muutume ju aja jooksul reeglina enese suhtes kriitilisemaks.

Loojad on pidanud ajuti tegema kompromisse. See on osutunud tihtipeale paratamatuseks. Samuti see, mis keeles lauldakse. Inglise, eesti, vene - teatud sfäärides turumajandus ruulib alati. Aga kas aga loojal on õigus end lõplikult mingitel põhjustel lukku panna?

Muide, rahvusringhääling pakkus Jaak Joalale, et autor teeks ise kolme plaadi jaoks laulude valiku. Tulemust kahjuks pole. Ma loodan, et seisud siiski muutuvad. Looja on isik, kellel on õigus toimida oma loominguga nagu ta ise soovib, kuid mingi sotsiaalne vastutus ning vastutulek publiku ootustele võiks ju siiski olla. See ei tähenda ju enese suhtes kvaliteedilati madaldamist. Üldsegi mitte ning keegi seda ei ootakski. Vana aja laulud digitaliseerituna oleks suur kingitus publikule, kes on teda aastakümnete jooksul austanud ja uue põlvkonna noored sooviksid tegelikult sedasama.

Autoril on väga suured õigustatud õigused. Kas tal on aga õigus keelduda andmast ligipääsu oma loomingule? Tean inimesi, kes püüavad eetrist või mingite teiste kanalite kaudu Joala laule salvestada. Aga miks peaks sellisel viisil toimima?  Kujutagem ette, et biitlite lugusid järgmise 70 aasta jooksul ei avaldataks, sest autorid või autoriõigusi omav isik on nõnda otsustanud. Maailm sellest kokku küll ei kukuks, kuid jääks oluliselt vaesemaks. Laululoomingul on komme suhteliselt päris kiiresti ununeda. Loomulikult ei käi see nende loomingu kohta, keda hinnatakse kõrgelt.

Viimaste aastakümnete jooksul on Eesti lavalaudadelt läbi käinud sadu lauljaid. Eesti Televisiooni saated, kus taasesitatakse neid laule, on andnud mõned rariteetsed vihjed sellest, mis meie niinimetatud kerges muusikas leidis aset 30-40 aastat tagasi ja nii mõnigi asi paneb kohati õlgu kehitama. Kas tõesti võis tase olla kohati sedavõrd madal olla?  Samas aga leiab sellest perioodist ka päris rohkesti ülimalt kõrget taset. Jaak Joala nende seas. 

Teen mis tahan printsiip on seotud vastutuse teemaga, mis puudutab meid kõiki. Loojate puhul on paljud asjad rohkem nähtaval kui tavainimeste puhul. Loojatelt ootame märksa enamat kui teistelt inimestelt. Küsimus ongi selles, kas meil on õigus seda nõuda ja mis õigusega me nõuame.

Ma ei ole selle poolt, et kultuur peab olema samavõrd kättesaadav nagu sai kaupluses. Aga ta peab olema kättesaadav. Olgu siis teatud valiku põhimõtetest lähtuv: kas selle teevad loojad ise või koostajad või vahendajad, aga meie ühine kultuuriosa peab olema kättesaadav. Aeg näitab, kas meie tänased valikud on parimad, sest me teeme oma valiku lähtudes ikkagi OMA AJA arusaamadest.
Publiku ootustega ei pruugi need valikud kokku langeda. Aga vähemasti see, mis on kord avalikkuse ette jõudnud,  võiks olla kättesaadav ka paarkümmend -kolmkümmend aastat hiljem, kasvõi valikuna.
Ma siiski väga loodan, et Jaak Joala laulud jõuavad taas plaatidele ning paljudel meist avaneb võimalus neid kuulata.  Aga autoril on loomulikult seaduslik õigus toimida just nii nagu ta seda tahab.

40 aastat tagasi korraldas Eesti Televisiooni noortesaate Kanal 13 toimetus Mati Talvikuga eesotsas ühe unikaalse lauljate ringreisi-kontserdi. Sellest võtsid osa teiste seas nii Marju Kuut kui ka Jaak Joala. Mõlemad teatud mõttes alustajad. Reis toimus lillelaste, hipide kombel värvitud  Ikarus-bussiga. Käidi Paides, Viljandis ja Pärnus. 

Tollal polnud veel fännklubisid ega metsikuid kilkeid. Sellel ajal hurjutati noormehi pikkade juuste pärast. Pikad juuksed oli kindel protestimärk. See kontsertreis lõppes skandaalidega, sest käituti just nii nagu parteibosside arvamuste kohaselt polnud sünnis. Selle perioodi laulud on aga väärt, et neid taas kuulata. Mõne jaoks on tegu uute lugudega, mõne jaoks pöördumine aega, millal elu tundus olevat turvalisem. Tänase töötuse foonilt paistis elu olevat tõesti turvalisem.

NB! Andrus Saare päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadios kaks korda kuus reedeti kell 12.30 ja 17:45. Saateid saab järelkuulata SIIN.

Toimetaja: Toimetaja: Aivar Pau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: