Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Kahekõne": Taagepera arvates peab eestlane vihast vabanema

{{1252000920000 | amCalendar}}
Politoloog Rein Taagepera arvas saates "Kahekõne", et eestlased peavad vabanema moonakamentaliteedist ja vihast, mis mõjutab negatiivselt elukvaliteeti, ning soovitab keskenduda rohkem eneseteostusele.
Saatejuht Priit Kuuse küsimusele, milline on eestlane oma olemuselt, vastas professor, et teda iseloomustab viha. "Viha annab mõnedel hetkedel jõudu pingutusteks, ja seda eestlased kiidavad. Aga ei maksa kiita sellist viha. Ma näen palju sellist viha, mis vindub seespool. See on mõisaorja viha mõisahärra vastu, mis ei saa tabada teda, ja siis valatakse see välja näiteks oma naise vastu," ütles Taagepera.

Tema sõnul iseloomustab eestlast segu tugevalt sissejuurdunud orjamentaliteedist ja liiga kiirelt tulnud vabadusest, mis omakorda tekitas ühiskonnas kaose.

"Kui me tahame sellest (vihast - toim.) lahti saada, siis me peame seda teadvustama. Nii nagu alkohoolik peab teadvustama, et tal on viinaprobleem, muidu ta lahti ei saa," ütles Taagepera ning lisas, et kui see viha koguneb inimesse aastakümnetega, siis ta sureb varakult.

Taagepera rõhutas, et eestlased on kaotanud usu jumalasse, aga samas on meie inimeste eneseteostus veel liiga nõrk. "Meil on kõigil parem elada, kui me ei katsu endale krahmata ja kui me arvestame teistega."

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: