ELi presidendiks valiti Herman Van Rompuy

{{1258655340000 | amCalendar}}
EL-i liidrid valisid Euroopa Liidu presidendiks Belgia peaministri Herman Van Rompuy ning ühenduse välisministriks sai senine kaubandusvolinik, britt Catherine Ashton.
Enne oli Suurbritannia peaminister Gordon Brown taganenud oma toetusest ekspeaminister Tony Blairile, keda pakuti samuti EL-i juhi kohale, ning pakkus hoopis ühenduse välisministriks Catherine Ashtoni, vahendas BBC.

Herman Van Rompuy on sündinud 31. oktoobril 1947. Etterbeekis Flandrias. Rompuy on töötanud peaministrite Leo Tindemansi ja Gaston Geensi valitustes, aastatel 1988-93 oli ta Kristliku Rahvapartei esimees. 2004. aastal sai temast Belgia riigiminister ning 2007. aastast Belgia parlamendi esindajatekoja president. 2008. aasta detsembri lõpul sai Rompuy ülesande moodustada Belgia uus valitsus.

Catherine Ashtoni ametisse määramise peab heaks kiitma ka Euroopa Parlament.

Kui tippkohtumiseni oli jäänud üks päev, puudus Brüsselis jätkuvalt isikute suhtes üksmeel.

Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldti telefonidiplomaatia tippkohtumise eel ei suutnud lühendada Euroopa Liidu presidendi ning välisministri kandidaatide pikka nimekirja. Reinfeldt loobus kooskõlastamisest ning jättis vaagimise ülemkogule.

Euroopa Liidu aluslepingute järgi võis presidendi ja välisministri nimetada ametisse kvalifitseeritud häälteenamusega. Kui Eestil on selle süsteemi järgi neli häält, siis Saksamaal näiteks 29 häält.

Kandidaatidena EL-i presidendi ametikohale pakuti ka Läti ekspresidenti Vaira Vike-Freibergat, Eesti riigipead Toomas Hendrik Ilvest, Iirimaa ekspeaministrit John Burtonit ja Holladi ekspeaministrit Jan-Peter Balkenendet.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: