Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mutli kinkekaardi juhtumit asub vaagima riigikohus

Riigikohus võttis eile arutusele Tallinna keskerakondlasest eksabilinnapea Jaanus Mutli kinkekaardi juhtumi, kuid ei ole selles istungiaega veel määranud.
Mutli (35) suhtes Harju maakohtus tehtud määruse vaidlustas riigikohtus tema kaitsja vandeadvokaaat Urmas Ustav. Advokaat ei ole rahul, et Harju maakohus leidis Mutli korruptsioonivastase seaduse rikkumise väärteos kuriteo tunnuseid, samuti sellega, et kohus otsustas saata tema väärteomaterjalid Põhja ringkonnaprokuratuurile kriminaalmenetluse alustamiseks.

Mullu 10. novembril tühistas Harju maakohtu kohtunik Merle Parts Põhja prefektuuri kriminaalosakonna korruptsioonikuritegude talituse mullu 30. juuli otsuse Mutli korruptsioonivastase seaduse rikkumise  väärteos ning lõpetas selles aegumise tõttu menetluse.

Samas leidis kohtunik Parts, et Mutli tegevuses on ilmnenud kuriteo tunnused ning saatis väärteomaterjalid Põhja ringkonnaprokuratuuri kohtueelse menetluse korraldamiseks. Ühtlasi jättis kohus  menetluskulud 148 902 krooni ja 40 senti Mutli kanda.
 
Kohus jättis rahuldamata ka Mutli taotluse vaidlustatud lahendi edastamiseks riigikohtule põhiseaduslikkuse järelevalvemenetluse alustamiseks.

Põhja ringkonnaprokuratuur saab Mutli juhtumis seisukoha kujundada alles maakohtu määruse jõustumisel. Kuna see on praegu vaidlustatud riigikohtus, siis ei ole selle jõustumine senisel kujul veel kindel.

Mutli advokaat Urmas Ustav on ERR-i uudisteportaalile öelnud, et Eesti õigussüsteem ei võimalda alustada kriminaalmenetlust asjas, kus juba väärteokorras on kohtulahend tehtud.

Mutli on varem märkinud, et tema kinkekaardi juhtumis on kriminaalasja algatamist juba korra kaalutud ja kuriteo tunnuseid toona ei tuvastatud. "Vastav materjal jõudis politseisse just kaitsepolitseist, kes sellisele järeldusele jõudis," ütles Mutli.

Väärteoprotokolli järgi sai Mutli Tallinna farmaatsiatehaselt reisifirma Domina World Travel 15 000 krooni maksva kinkekaardi ajavahemikul 7. märts-9. november 2007. Kinkekaardi eest käisid reisil Tenerifel Mutli elukaaslane ja ämm.

Mutli tegevuses kinkekaardi vastuvõtmisel tuvastas väärteotunnused kaitsepolitsei uurides Tallinna keskerakondlasest linnaametniku Ivo Parbuse (50) kriminaalasja. Kaitsepolitsei andis Mutli juhtumi edasiseks menetlemiseks Põhja prefektuurile.

Mullu 30. juulil määraski Põhja prefektuuri kriminaalosakonna korruptsioonikuritegude talitus Mutlile korruptsiooniväärteo eest 9000-kroonise trahvi. Mutli sellega ei nõustunud ning tahtis kohtult trahvi tühistamist ning tema korruptsiooniväärteos menetluse lõpetamist.

Tallinna volikogu liige Mutli on ka SA Tallinn 2011 juhatuse liige.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: