Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tamkivi: Nabalas tuleb teha täiendavaid uuringuid

Keskkonnaministeerium algatab täiendavad uuringud Nabala karstialaga põhjalikumaks tutvumiseks, teatas keskkonnaminister Jaanus Tamkivi.
Täna kohtus keskkonnaminister juba teist korda Kose, Saku, Kohila ja Kiili valla juhtide ning kohalike rahvaesindajatega, et käsitleda Nabalas täiendavate uuringute vajadust.

Nädal tagasi leppisid Nabala piirkonna vallajuhid kohtumisel Jaanus Tamkiviga kokku, et nii Tuhala nõiakaevu kui ka kogu Nabala piirkonna looduslikult keeruline keskkonnaseisund vajab täiendavaid uuringuid, et saada olukorrast võimalikult täpne ülevaade.

"Jõudsime valdade esindajatega kokkuleppele, et meil on keskkonna kaitsmisel ühised huvid ja ministeerium algatab täiendavad uuringud Nabala karstialaga põhjalikumaks tutvumiseks," ütles Tamkivi.

Kavandatavad uuringud sisaldavad muuhulgas nii puurimis- kui ka elektromeetrilisi ja georadari töid. Lisaks soovitakse määrata nn maa-aluste jõgede läbilõiget ja mõõta nende vooluhulka. Selliste töödega olid päri ka MTÜ Tuhala Looduskeskuse esindaja Ants Talioja ja Kose valla volikogu keskkonnakomisjoni esimees Aivar Pohlak.

Samas rõhutasid kõik kohtumisel osalenud, et kavandatavateks uuringuteks tuleb ühiselt
koostada lähteülesanne. Selleks moodustatakse töögrupp ja saadakse uuesti kokku kahe nädala pärast.

Tegu on väga mahukate uuringutega, mille maksumus selgub nii lähteülesande koostamise kui ka tööde käigus. Kui lähteülesanne on ühiselt kokku pandud, siis esitatakse projekti rahastamise taotlus Keskkonnainvesteeringute Keskusele.

Loodetavasti saab uuringutega alustada juba tänavu, kuid lõplike tulemusteni jõudmise aega on vara ennustada. Praegu on Nabalas pooleli keskkonnamõjude hindamine. Ka on ministeerium teinud keskkonnaametile ettepaneku kaaluda Nabala maastikukaitseala loomise otstarbekust.

Hiljuti algatati Nabala piirkonda jääva Tuhala nõiakaevu kaitseks internetis allkirjade kogumise kampaania, millele andsid oma toetuse kümned tuhanded inimesed. Karstialale kaevanduse loomise vastased viitavad Soome firmalt tellitud georadari mõõtmistele. Need tõestavad maa-aluste jõgede olemasolu ja kaevude kuivamise ohtu, kui kaevandamise käigus hakatakse maapõuest vett välja pumpama.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: