Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Inspektsioon algatas Pärnu kalade huku asjus uurimise

Keskkonnainspektsioon alustas uurimist, kas Pärnu Vallikraavi kalade huku juhtumi puhul rikkus mõni osapooltest seadust.
Praeguseks on Vallikraavist Paikre prügilasse veetud juba üle kahekümne tonni surnud kalu. Kõrvalasuvast taastusravikeskusest kinnitati, et haiski ei tekita enam probleeme, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Vallikiraav on jõest ehitustööde tõttu sulundseinaga eraldatud. Vesi ei liigu. Eelmisel esmaspäeval pani seal ehitustöid teostav Merko Ehitus tööle pumba ja aeraatori, et vee hapnikusisaldust tõsta, aga kasutegur pole suur. Seda enam, et uue nuhtlusena on vee all vohama hakanud rohevetikad, millest annavad tunnistust roheliseks värvunud kalad.

Keskkonnainspektsiooni Lääne regiooni peainspektor-nõunik Dora Kukk ütles, et vee hapnikusisaldus on pisut kasvanud. "Ta on ikkagi märgatavalt madalam foonist, mis on jões, ja kalade ellujäämiseks sellest ei piisa," nentis ta.

Keegi ei osanud aimata , et Vallikraavis nii tohutult palju kala võib olla. Juhtunut selgitatakse jätkuvalt asjaolude kokkulangemisega: talvine ummuksissejäämine, ootamatu soojalaine ja äike. Keskonnainspektsioonile ei anna siiski rahu asjaolu, et juhtunule pöörati vajalikku tähelepanu alles siis, kui vesi oli surnud kaladega paksult kaetud ja nii algatatigi väärteomenetlus.

Keskkonnainspektsiooni peadirektor Peeter Volkov ütles, et märgid sellest, et Vallikääru elukeskkond on kõlbmatuks muutunud, pidid olema juba enne kalade massilise suremise avastamist, kuid sellest neid ei teavitatud. "Ei informeerinud meid sellest ei ehitaja ega ka linn, kelle teha on ehitusjärelevalve. Neid osapooli on nüüd vaja kontrollida, kas nende tegevus on olnud seaduspärane ja mis sellest järeldada võiks," ütles Volkov.

Pärnu linnavalitsuse esindaja kinnitusel reageerisid nii nemad kui ka Merko Ehitus võimalikult kiiresti.

"Juhtus praktiliselt paari päevaga, kui see esimene kalamass peale tuli ja eks me siis hakkasime kohe tegutsema," lausus Pärnu linnavalitsuse majandusosakonna ehituse peaspetsialist Ago Raudsepp.

On neidki, kes leiavad, et keskkonnaamet andis ehitajale loa tööde tegemiseks kõiki asjaolusid arvesse võtmata, kuid keskkonnaameti Pärnu-Viljandi regiooni keskkonnakorralduse juhtivspetsialist Toomas Padjus ütles, et selliseid ilmastikutingimusi oli väga raske prognoosida ja sellist olukorda ei olnud võimalik ette näha.

Eeldatavasti selgub tõde siis menetluse käigus. Esmaspäeval kavatsetakse Vallikraavi ja jõe vaheline sulundsein välja võtta, keskkonnaamet uurib praegu, kuidas roiskunud vesi jõkke voolates loodust mõjutab.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: