Kiili vallas avastati maa-alune jõgi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kahtlus, et Harjumaa Kiili valla Paekna allikajärve suubub salajõgi, tekkis tänu kaevandajate plaanile avada sealkandis mitu uut lubjakivikarjääri. 
 

"Kui on allikajärv ja viis allikat, siis lihtsalt peab ka jõgi olema," ütles Tuhala looduskeskuse juht Ants Talioja. Biogeoloog Rein Hanstein selgitaski pendli abil, et maa-alune jõgi on tõepoolest olemas. 

Juba esimesel uurimiskäigul avastas Hanstein, et salajõgi voolab mitme maja alt läbi. "Kas tõstsite voodi teise kohta?" kontrollis ta pendlimõõtmisi jätkama asudes Paekna naabrusesse jääva Kurevere küla Mäe talu vanaperenaist Erna Mäed. 
 
 
Pendlimõõtmised näitasid, et perenaise voodi, mis jääb vanast rehealusest ümber ehitatud tuppa, seisis otse jõe ning selle elektromagnetiliste väljade nn surmapunkti kohal, mis mõjub inimese tervisele halvasti. Nüüd on voodi tõstetud toa teise seina, kuid Hanstein soovitab selle hoopis teise tuppa viia. "Tervis läheb kindlasti paremaks," lubas ta. Hansteini sõnul võib isegi juhtuda, et perenaine hakkab ilma praeguse tugikäruta liikuma. 
 
 
"No see oleks ime küll," arvas Erna Mäe, kes põliselanikuna mäletab hästi aega, mil Paekna kuivas maapealses jõesängis veel jõgi voolas ja suurvete ajal taludes paadiga liikuda tuli. "Kui härjad Kuristiku talu juures auku vajusid, tulid Proosa allikast välja," teadis Erna Mäe vana rahvajuttu, mis viitab samuti maa-alustele veeühendustele. 

Maaleht
 
 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: