Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lenini sammas veetakse Tartust Tallinna

Ajaloo hammasrataste vahele jäänud Lenini monument kolib pärast ohtlike ja suuremõõtmeliste jäätmete laos veedetud aastaid Tartust Tallinna.

Juba 1970. aastatel tunnistati 3,5 meetri kõrgune ja 3,5 tonni kaaluv Lenini kuju riiklikuks kunstimälestiseks.  Tartu linn taotles ligi viis aastat tagasi kujult kunstiväärtuse nimetuse äravõtmist, kuid tulemuseta.

"Ega ma ei ütle, et ta kunsti mõttes halb on, aga sisuliselt pole temaga midagi peale hakata," ütles Tartu linnavolikogu aseesimees Hannes Astok.

Nii ongi Lenin viimased aastad veetnud ohtlike ja suuremõõtmeliste jäätmete vastuvõtu laoplatsil, kuni lao omanikud märkisid, et seda laopinda saaks kasutada ka hoopis mõneks muuks otstarbeks.

Tartus pole vajadust kuju kuskil eksponeerida ning ka hoida on seda tülikas. Seepärast palus Tartu linnavalitsus kultuuriministeeriumilt nõu, mida Lenini ausambaga teha. Kultuuriministeerium lubas kuju üle anda Eesti Ajaloomuuseumile, et seal ehk saab seda kunagi ajaloo kurioosumite kontekstis kasutada. Praeguse seisuga leiab Lenin omale uue kodu Maarjamäe lossi juures.

EPL

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: