Merevägi sai toetuslaeva Tasuja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti merevägi sai taanlastelt uue tuukri- ja toetuslaeva Tasuja, mis hakkab Admiral Pitkat välja vahetama väiksematel operatsioonidel, näiteks Balti ühise miinieskaadri Baltron staabilaevana.

Terasest laev on mõnes mõttes kõrvalekalle teistest Eesti mereväe laevadest, mis on mõeldud miinitõrjeks ning magnetivabad. Tasuja on algselt ehitatud miinide panemiseks, kuid seda funktsiooni vähemalt praegu enam täita ei saa.

"Selle laevaga on problemaatiline, kuna see on ümber ehitatud staabilaevaks," sõnas Tasuja komandör nooremleitnant Erkki Silm. "Tema miiniruumid on ümber ehitatud staabiruumideks. samuti pole miinirelsse. Selle laevaga küll me miine veeskama ei hakka."

Pidukülalised võtsid laeval head-paremat just seal, kust kunagi oli võimalik miine veesata. Kuid, nagu ütlevad mõningad asjatundjad, vajaduse korral võib miine vette visata ka parve pealt.

NATO ning Eesti kaitseplaneerijad teavad, et hetkel sellist vajadust ei ole. Tasuja kui staabilaev saab välja vahetada Admiral Pitkat väiksematel operatsioonidel, näiteks ühise balti miinieskaadri Baltron juhtimisel. Lisaks saab Tasuja tuukreid peale võtta.

Tasuja komandöri sõnul peaksid tuukrid tulema oma varustusega. "Meil on nii palju ruumi, et saab barokambri peale panna. Tänu sellele me saame olla tuukrilaev."

Kaitseministeeriumis plaanitakse otsingu- ja päästeteenistuse rajamist. Eelkõige olevat tegu NATO nõudega juhuks, kui mõni meie õhuruumi turvav lennuk peaks alla kukkuma. Tasuja siiski sellesse plaani ei kuulu, küll aga helikopterid.

Kaitseminister Jürgen Ligi sõnul töötab praegu töögrupp, mis teenistuse militaar- ja tsiviilfunktsioone jagab.

"Kaitseväele on äärmiselt oluline hankida teatud hulk helikoptereid, neli tükki, mis tagaks selle, et NATO hävitajad, mis meid turvavad, saaks ohutult kohal käia," ütles Ligi.

"Kaitseväe nõudmised võrreldes piirivalvega on suuremad ja meil on põhimõtteline otsus langetatud, et mitut otsingu- ja päästeteenistust ei looda, vaid luuakse ühine, ja see tuleb kaitseministeeriumi haldusalasse või kaitseväe juurde."

Praegu ei ole kaitseministeerium sõjaväelise otsingu- ja päästeteenistuse loomise tähtaega veel paika pannud. Pole ka otsustatud, millist rolli selles kontekstis hakkab mängima piirivalve lennusalk.

Toimetaja: Andres Palm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: