Teadlaste andmetel on Jordaania põlevkivi Eesti omast lahjem ({{commentsTotal}})

Tallinna Tehnikaülikooli teadlased on alustanud Eesti Energia tellimusel Jordaania põlevkivi uurimist, mis on Eesti omast lahjem ning seetõttu majanduslikult keerulisem.
"Eesti põlevkivis on orgaanilise aine sisaldus kõrgem ja õli saagis ka kõrgem. Seetõttu on tegu lahjema põlevkiviga, mille töötlemisel peab majandusliku põhjendatuse juures seda oluliselt arvestama," ütles TTÜ põlevkivi instituudi direktor professor Jüri Soone Aktuaalsele kaamerale.

Soone lisas, et Jordaania põlevkivi on ka kõrge väävlisisaldusega ja selles on radioaktiivseid elemente.

Läbiuurimist vajavad emeriitprofessor Väino Puura, TTÜ geoloogia instituudi erakorralise vanemteaduri sõnul veel paljud küsimused - alates põlevkivi niiskusest, lõpetades sellega, kuidas see paikneb ja kuidas seda kätte saada ning kuidas kõrbelises Jordaanias veesäästlikult hakkama saada, sest tehnoloogia vett vajab.

Teostatavus- ja tasuvusuuring kaevanduse ja põlevkivitöötlemise tehase rajamiseks Jordaaniasse peaks valmima aasta pärast. Oma teadmised panevad mängu TTÜ geoloogia instituut, mäeinstituut, põlevkivi instituut, soojustehnika instituut ning anorgaaniliste materjalide teaduslaboratoorium.

Toimetaja: Thomas MellHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: