Riigikogu võttis vastu sõjahaudade kaitse seaduse

{{1168432260000 | amCalendar}}
Riigikogu võttis vastu sõjahaudade kaitse seaduse, mis peaks eelnõu algatajate hinnangul looma juriidilise aluse Tõnismäe pronkssõduri teisaldamiseks.

Reformierakonna, Isamaaliidu, Res Publica ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonide esitatud eelnõu vastuvõtmise poolt hääletas 66 riigikogu liiget ja vastu hääletas viis saadikut.

Eelnõu annab võimaluse ümber matta sõjas langenute säilmed ning teisaldada hauamonumendid, kui need asuvad ebasobivates kohtades või kui ümbermatmine on muul põhjusel avalikes huvides vajalik.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees ja reformierakonna fraktsiooni liige Väino Linde ütles Aktuaalsele kaamerale, et otsuseid ümbermatmisteks ei hakata tegema kabinetivaikuses ning protsess ise võtab samuti aega.

"See (seadus) puudutab kindlasti ka pronkssõdurit sellepärast, et tegu on sõjahaudade kaitse seadusega ja see annab võimaluse matta väärikalt ümber sõjahauas olnud säilmed eeldusel, et pronkssõduri all on sõjameeste säilmed ja eeldusel, et valitsus peab vajalikuks ümbermatmisi," seletas Linde.

Isamaaliidu fraktsiooni liikme Trivimi Velliste sõnul seob seadus mõnevõrra jäigalt kokku sõjahauad ja monumendi. "Iga rajatis ei pruugi olla hauatähis. /.../  Tuleb tajud (rajatise) tähendust. Impeeriumi vahipost number üks ei saa olla hauatähis."

Keskerakonna fraktsioonis oli nii poolt kui ka vastu hääletanuid. Fraktsiooni esimees Ain Seppik ütles, et fraktsioon ei langetanud eelnõu osas otsust ning hääletamine anti fraktsiooni liikmetele vabaks.

"Me oleme ka varem öelnud, et see ala vajab reguleerimist. Teiselt poolt aga meie olulist muudatusettepanekut, et selliseid kaevamisi omavalitsuste territooriumil peab kooskõlastama omavalitsustega, siin saalis ei arvestatud. Nii et ma arvan, et need, kes hääletasid vastu, arvasid, et see on nõrk külg ja kitsendab kohalike omavalitsuste õigusi," seletas Seppik.

Toimetaja: Oliver Kahu, Anne Raiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: