Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kose vallavolikogu võitleb karstialade säilimise eest

Kose vallavolikogu võttis ühehäälselt vastu otsuse luua karstiala kaitseks Rähkvälja maastikukaitse ala, vastupidiselt Harju keskkonnateenistusele keskkonnaministeerium ideed ei toeta.
Probleem kerkis esile pärast seda kui mitmed ettevõtted avaldasid soovi Saku, Kiili, Kose ja Kohila valla aladele rajada lubjakivi killustiku maardlaid, vahendas Aktuaalne kaamera.

"Ma arvan, et see koht, kuhu seda praegu kavandatakse, ei ole õige. Siin asub üle-Euroopalise tähtsusega Tuhala nõiakaev. Kui need veesooned läbi lõigatakse, siis ei tea, kas see kaev enam kunagi keema läheb," rääkis Kose vallavanem Vello Jõgisoo.

Nii Tammiku kui Tuhala kaitsealad on Natura 2000 alad ehk üle-Euroopalise tähtsuse ja kaitsekohustusega. Piirkonnas on avastatud 9 maa-alust jõge, on muinaspõlde ja hiiekohti. Lubjakivi maardlad tähendavad ohtu nii haruldastele taimedele kui veerežiimile.

Harju keskkonnateenistus peab kaitseala moodustamist põhjendatuks. Lähtuvalt Euroopa Liidu loodusdirektiivist saab kaevandamist lubada ainult siis, kui see ei mõju kahjustavalt Natura aladele.

Kose vallavalitsus on andnud Paekivitoodete tehasele uuringuloa, mida ei saa käsitleda kaevandamisloana. Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi on seisukohal, et geoloogilise uuringu loa omanikul, kes on investeerinud maavara uuringusse, on õiguspärane ootus tulevikus maavara kaevandada.

Minister kirjutas, et keskkonnaministeerium ei ole nõus Rähkvälja maastikukaitseala moodustamisega.

"Keskkonnainvesteeringute keskuse rahastamisel on käimas uurimused, kuidas oleks võimalik paekivi kaevandada põhjavee alt, ilma veetaset alandamata. Valla positsioon on teada. Ma usun, et need uuringud, mis on pooleli, viiakse ka lõpule. Eks siis tulevik näitab. Aga maastikukaitseala on moodustatud ja nagu ma aru saan kaitserežiim kehtestatud. Ja las ta siis olla niimoodi. Ei ole hullu midagi," väljendas oma arvamust Tamkivi.

Paekivitoodete Tehase lubadusest luua Kose valla inimestele töökohti, parandada sealsed teed ning maksta vallale 160 miljonit krooni kaevandusõigustasu ei pannud vallavolikogu loobuma puhta veega kaevudest nii Eestis ja kui Euroopa Liidus kehtivate loodushoiupõhimõtete järgimisest.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: